Licensed to EZ Meet Services - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/16/2013 09:51 PM
              Staples Last Chance Coaches vs. Cancer - 5/16/2013               
                   EZ Meet Services and Paynes Corner Timing                   
                       Staples High School, Westport,CT                        
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Baxter, Sabrina           14 New Milford            13.20      13.40   1 
  2 Jean-Jocques, Blossom     14 Fairfield Warde        13.40      13.75   1 
  3 Rainford, Shayna          16 Fairfield Warde        13.40      13.90   1 
  4 Carvajal, Kayla           14 New Milford            13.30      14.01   1 
  5 Keating, Hannah           16 Fairfield Warde        13.40      14.04   1 
  6 Winter, Hannah            15 New Milford            13.30      14.09   1 
  7 Buckley, Liz              15 Fairfield Ludlow       13.60      14.16   2 
  8 Girouard, Rebecca         14 Fairfield Ludlow       14.00      14.45   2 
  9 Desir, Clara              16 Stamford               13.80      14.64   2 
 10 Nazareth, Joanne          12 Wilton                 13.90      14.66   2 
 11 Singer, Amanda            15 Stamford               13.60      14.78   2  14.774
 12 Moroknek, Rebecca         16 Ridgefield             14.00      14.78   3  14.780
 13 Nelson, Jessica           16 Staples                14.10      14.84   3 
 14 Blas, Sam                 15 Stamford               13.80      14.97   2 
 15 Cardoza, Shannon          16 Staples                14.10      15.03   3 
 16 Goodness, Jordan          16 Staples                17.00      15.05   5 
 17 Finn, Kaila               16 Staples                15.00      15.28   4 
 18 Deonarine, Adriana         9 Wilton                 14.50      15.35   3 
 19 Fernandez, Maria          16 Staples                15.80      15.93   4 
 20 Carter, Adele             16 Staples                16.00      16.04   5 
 21 Byrd, Tyler               15 Staples                18.00      16.16   6 
 22 Baker, Christina          16 Staples                16.60      16.20   5 
 23 Mahieu, Andrea            15 Staples                16.00      16.66   4 
 24 Consoli, Olivia           16 Staples                16.00      16.78   4 
 25 Martin, Jennifer          16 Staples                15.00      17.82   4 
 26 abrams, Jacqueline        15 Staples                17.00      17.87   6 
 27 Patterson, Jenna          16 Staples                17.00      17.98   6 
 
Girls 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Dietter, Meghan           14 New Milford            26.50      26.62   1 
  2 Nelson, Kayla             13 New Milford            27.00      27.98   1 
  3 Baxter, Sabrina           14 New Milford            27.30      28.14   1 
  4 Jean-Jocques, Blossom     14 Fairfield Warde        28.50      28.34   3 
  5 Grazia, Saige             15 New Milford            27.90      28.70   2  28.691
  5 Tower, Hannah             16 New Milford            27.80      28.70   2  28.691
  7 Gans, Heather             15 Fairfield Warde        28.00      28.82   3 
  8 Giannitti, Lindsey        15 Staples                28.80      28.95   4 
  9 Levine, Lauren            15 Fairfield Warde        28.50      28.97   3 
 10 Carvajal, Kayla           14 New Milford            28.00      29.49   3 
 11 Lieder, Katherine         14 Staples                28.90      29.51   4 
 12 Tabaschek, Paula          15 Darien                 29.50      29.55   4 
 13 Lambropoulos, Evangelia   14 New Milford            27.90      29.63   2 
 14 Fearon, Rohena            16 Stamford               29.40      29.83   4 
 15 Leatherwood, Anna         16 Fairfield Ludlow       29.80      30.18   5 
 16 Pun, Wileen               13 Stamford               30.20      30.23   6 
 17 Karlik, Emily             13 Darien                 29.50      30.36   5 
 18 Annosier, Alexandra       14 Stamford               30.70      30.37   6 
 19 Wolf, Helen               16 Darien                 29.80      30.53   5 
 20 Gibbons, Nijeri           15 Stamford               30.50      30.54   6 
 21 DePalma, Jenny            16 New Milford            28.00      30.69   2 
 22 Corde, Sophia             15 Staples                30.00      31.27   5 
 23 Byrd, Tyler               15 Staples                36.00      32.85   7 
 24 Carter, Adele             16 Staples                30.00      33.00   5 
 25 Fernandez, Maria          16 Staples                35.00      33.93   7 
 26 Consoli, Olivia           16 Staples                36.00      35.49   7 
 
Girls 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Bayers, Helen             15 New Milford            59.80    1:00.65   1 
  2 Tower, Hannah             16 New Milford            59.23    1:01.23   1 
  3 Hanley, Paige             14 Fairfield Warde      1:02.50    1:01.24   1 
  4 Mercorella, Hannah        15 Ridgefield           1:04.27    1:02.93   1 
  5 Levine, Lauren            15 Fairfield Warde      1:02.50    1:04.33   1 
  6 Lieder, Katherine         14 Staples              1:07.00    1:04.65   2 
  7 DePalma, Jenny            16 New Milford          1:05.00    1:05.59   2 
  8 Lambropoulos, Evangelia   14 New Milford          1:03.00    1:06.00   1 
  9 Laquisha, McFarlene       16 Stamford             1:10.00    1:07.22   3 
 10 Nazareth, Joanne          12 Wilton               1:08.70    1:07.23   3 
 11 Lumley, Keisy             15 Stamford             1:10.70    1:08.74   3 
 12 Lynch, Tara               14 New Milford          1:05.00    1:09.20   2 
 13 Prario, Monica            10 Wilton               1:06.10    1:09.27   2 
 14 Lafontant, Kenny          15 Stamford             1:12.20    1:10.33   4 
 15 Fleitz, Ali               10 Wilton               1:08.80    1:13.15   3 
 16 Pierre-Louis, Sabina      15 Stamford             1:13.10    1:17.85   4 
 17 Cataldo, Emma             16 Staples              1:20.00    1:25.58   4 
 
Girls 800 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Grazia, Sierra            14 New Milford          2:22.00    2:21.73   3 
  2 Grazia, Saige             15 New Milford          2:24.00    2:27.66   3 
  3 Noteware, Jessica         13 New Milford          2:24.00    2:30.79   3 
  4 Igram, Quinn              15 Fairfield Warde      2:35.00    2:33.18   3 
  5 Doris, Meeghan            13 New Milford          2:33.00    2:34.19   3 
  6 Mayhew, Kristen           16 Darien               2:36.00    2:36.49   2 
  7 Rule, Meghan              15 Stamford             2:37.10    2:36.50   2 
  8 Pulvino, Natalie          14 Staples              2:35.00    2:37.02   3 
  9 McCarthy, Nicole          15 New Milford          2:32.50    2:37.73   3 
 10 Chappo, Jacqueline        15 Staples              2:40.00    2:38.14   2 
 11 Troller, Cailey           12 Wilton               2:36.20    2:43.24   2 
 12 Von Ohlsen, Kristen       15 Ridgefield           2:38.00    2:43.67   2 
 13 Diaz, Marilyn             14 Stamford             2:46.20    2:46.99   1 
 14 Epstein, Leah             14 Fairfield Warde      2:35.00    2:54.22   3 
 15 Stanford, Emily           14 Staples              2:37.00    2:55.44   2 
 16 Gurahian, Kelly           14 Staples              2:50.00    2:56.99   1 
 17 Wolfe, Emily              15 Staples              2:47.00    2:58.92   1 
 18 Hardy, Greer              14 Staples              2:45.00    3:02.70   1 
 
Girls 1600 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Zengo, Kailey             11 Wilton               5:42.00    5:48.97  
      2:45.99 (2:45.99)  5:48.97 (3:02.99)
  2 Amaral, Sofia             13 New Milford          5:49.00    5:49.70  
      2:57.58 (2:57.58)  5:49.70 (2:52.12)
  3 Walker, Amy               16 Darien               6:23.00    5:55.30  
      2:58.53 (2:58.53)  5:55.30 (2:56.77)
  4 Stietzel, Jessica         14 Stamford             5:58.50    5:57.94  
      3:00.01 (3:00.01)  5:57.94 (2:57.93)
  5 Smithson, Kellen          14 Staples              5:50.00    6:01.64  
      2:58.88 (2:58.88)  6:01.64 (3:02.76)
  6 Byrne, Charlotte          16 Darien               6:20.00    6:02.00  
      3:01.50 (3:01.50)  6:02.00 (3:00.51)
  7 Colao, Stephanie          15 Ridgefield           6:15.00    6:12.81  
      2:59.00 (2:59.00)  6:12.81 (3:13.81)
  8 Brown, Larkin             11 Wilton               6:02.00    6:14.87  
      2:59.07 (2:59.07)  6:14.87 (3:15.80)
  9 Schellong, Megan          14 Ridgefield           6:15.00    6:17.43  
      3:01.70 (3:01.70)  6:17.43 (3:15.73)
 10 Alvarado, Melissa         16 Staples                         6:28.79  
 11 Tavarnesi, Amelia         15 Staples              6:30.00    6:30.29  
      3:12.56 (3:12.56)  6:30.29 (3:17.74)
 12 Zlatkin, Rebecca          15 Staples              6:00.00    6:30.83  
      3:05.05 (3:05.05)  6:30.83 (3:25.78)
 13 O'Kane, Caroline          16 Staples              6:00.00    6:42.02  
      3:20.45 (3:20.45)  6:42.02 (3:21.57)
 14 Dedona, Mikaela           15 Staples              6:00.00    6:45.08  
      3:17.64 (3:17.64)  6:45.08 (3:27.44)
 15 Patterson, Jordyn         14 Staples              6:00.00    6:48.50  
      3:17.12 (3:17.12)  6:48.50 (3:31.38)
 16 Munley, Kristin           16 Staples              6:00.00    6:54.61  
      3:20.52 (3:20.52)  6:54.61 (3:34.09)
 17 Konowitz, Rebecca         13 Staples              6:00.00    6:55.48  
      3:17.32 (3:17.32)  6:55.48 (3:38.16)
 18 Accardi, Caroline         15 Staples              7:00.00    7:07.89  
      3:25.32 (3:25.32)  7:07.89 (3:42.58)
 19 Gaston, Sophie            10 Wilton               6:36.00    7:08.27  
      3:33.88 (3:33.88)  7:08.27 (3:34.40)
 
Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Brofford, Claire          14 New Milford            17.40      17.83   1 
  2 Robbin, Zoe               14 Fairfield Warde        17.80      18.19   1 
  3 Scott, Emma               15 Ridgefield             19.20      18.58   1 
  4 Lindenburg, Margaret      15 Ridgefield             20.00      19.29   2 
  5 Fusco, Gigi               15 New Milford            17.75      19.57   1 
  6 Fox, Megan                14 Ridgefield                        19.65   3 
  7 Arthur, Elizabeth         10 Wilton                 19.20      20.03   1 
  8 Partner, Michele          16 Staples                19.90      20.41   2 
  9 Meyers, Lily              15 Ridgefield             19.50      20.62   2 
 10 Hintz, Leah               15 Fairfield Warde        18.80      20.84   1 
 11 Wilder, Olivia            16 Stamford               19.50      21.17   2 
 12 Daytz, Anna               16 Staples                22.00      21.36   3 
 13 McCarty-Raw, Grace        16 Staples                23.00      22.30   3 
 14 Rade, Kaitlyn             15 Stamford               19.40      23.63   2 
 15 LaFleur, Abigail          16 Staples                23.00      23.65   3 
 
Girls 300 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Brofford, Claire          14 New Milford            51.50      51.75   1 
  2 Finn, Kaila               16 Staples                55.01      53.33   1 
  3 Meyers, Lily              15 Ridgefield             57.20      54.16   2 
  4 Gans, Heather             15 Fairfield Warde        51.50      55.13   1 
  5 Fox, Megan                14 Ridgefield             56.20      55.39   2 
  6 Scott, Emma               15 Ridgefield             56.00      55.64   1 
  7 Lindenburg, Margaret      15 Ridgefield             58.00      56.10   2 
  8 Theordore, Mira           13 Stamford               57.40      57.78   2 
  9 McCarty-Raw, Grace        16 Staples              1:05.00      58.81   3 
 10 Arthur, Elizabeth         10 Wilton                 56.80    1:01.20   2 
 11 Adams, Heather            16 New Milford            53.50    1:01.38   1 
 12 Wilder, Olivia            16 Stamford               59.00    1:01.43   3 
 13 Rade, Kaitlyn             15 Stamford               58.60    1:01.88   3 
 14 Horkan, Mel               15 New Milford            52.00    1:04.26   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 New Milford  'A'                                    50.50      50.92  
  2 Fairfield Ludlowe  'A'                              51.30      50.96  
  3 Staples  'A'                                        51.42      51.84  
  4 Stamford  'A'                                       53.10      52.74  
  5 Wilton  'A'                                         58.00      58.33  
 
Girls High Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Moroknek, Rebecca         16 Ridgefield           4-06.00    4-08.00  
  2 Schachne, Reese           16 Staples              4-06.00    4-04.00  
  3 Kilcullen, Lizzie         16 Fairfield Warde      4-06.00    4-02.00  
 
Girls Pole Vault
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Leppla, Erica             14 Fairfield Warde      8-06.00    8-06.00  
  2 Hemmerle, Meg             11 Wilton               8-00.00    8-00.00  
  3 Debek, Tara               14 Fairfield Warde      8-06.00   J8-00.00  
  3 Ancel, Philippine         14 Fairfield Warde      8-06.00   J8-00.00  
  4 Corde, Sophia             15 Staples              7-06.00   J7-06.00  
  5 Steinowitz, Leanne        16 Ridgefield           8-00.00    7-06.00  
  5 Brofford, Claire          14 New Milford          8-00.00    7-06.00  
  6 Malik, Sabrina            10 Wilton               7-00.00   J7-00.00  
  7 levenson, Gracyn          16 Staples              7-00.00   J7-00.00  
 
Girls Long Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Pun, Wileen               13 Stamford            14-01.00   14-04.25  
  2 Cardoza, Shannon          16 Staples             14-01.00   13-09.50  
  3 O'Shea, Kate              14 Fairfield Ludlow    13-08.00   13-07.00  
  4 Knorr, Julia              15 Fairfield Warde                13-05.25  
  5 Annosier, Alexandra       14 Stamford            13-05.00   13-00.75  
  6 Keating, Hannah           16 Fairfield Warde     14-06.00   12-04.50  
  7 Albert, Erin              13 Fairfield Warde     14-03.00   10-07.25  
 
Girls Triple Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Maltz, Rachel             14 Fairfield Warde     32-00.00   31-00.25  
  2 O'Shea, Kate              14 Fairfield Ludlow    30-03.00   30-10.00  
  3 Fusco, Gigi               15 New Milford         32-00.00   30-06.75  
  4 Giannitti, Amanda         13 Staples             29-00.00   30-06.00  
  5 Harris, Kelly             13 Staples             30-05.00   30-02.75  
  6 Winter, Hannah            15 New Milford         30-00.00   29-04.50  
  7 Rettenmeier, Ali          13 New Milford         32-00.00   29-02.00  
  8 Knorr, Julia              15 Fairfield Warde     32-00.00   28-09.25  
  9 Epstein, Leah             14 Fairfield Warde     29-00.00   28-03.25  
 10 Pun, Wileen               13 Stamford            27-05.00   28-00.75  
 
Girls Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Collier, Brianne          16 Fairfield Warde     30-00.00   29-09.00  
  2 Moeder, Annie             14 Fairfield Ludlow    28-07.00   29-02.00  
  3 Rettenmeier, Ali          13 New Milford         29-00.00   28-09.25  
  4 Noteware, Allie           15 New Milford         29-00.00   26-04.50  
  5 Failla, Emily             14 Ridgefield          26-00.00   25-02.25  
  6 Van Arsdale, Carolyn      16 Staples             21-00.00   24-11.25  
  7 Washiington, Alaina       15 Staples             24-05.00   24-09.00  
  8 Vilme, Nijley             15 Stamford            23-10.00   24-03.00  
  9 Osborne, Kristi           15 New Milford         29-00.00   23-09.00  
 10 Frangione, Meghan         13 Stamford            22-10.00   21-09.50  
 11 Giscombe, Debrow          16 Stamford            22-05.00   19-07.50  
 12 Centinaro, Melissa        14 Staples             20-00.00   16-05.50  
 13 Centinaro, Emily          15 Staples             20-00.00   16-05.00  
 
Girls Discus Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Osborne, Kristi           15 New Milford            96-00      93-09  
  2 Stone, Sean               15 New Milford            86-00      88-09  
  3 Rettenmeier, Ali          13 New Milford            90-00      85-08  
  4 Courtney, Samantha        15 New Milford            86-00      78-03  
  5 Berger, Anika             15 New Milford            86-00      75-00  
  6 Burns, Mary Kate          13 Fairfield Warde        75-00      67-07  
  7 Dunn, Sam                 15 Fairfield Warde        75-00      66-08  
  8 Failla, Emily             14 Ridgefield             71-00      66-04  
  9 Crafford, Meredith        14 Darien                 79-00      64-09  
 10 Socci, Bianca             10 Wilton                 75-00      59-04  
 11 Garfield, Hallie          16 Darien                            58-07  
 12 Vilme, Nijley             15 Stamford               74-11      56-06  
 13 Washiington, Alaina       15 Staples                58-00      53-07  
 14 Jimenez, Ines             15 New Milford            86-00      51-01  
 15 Lederer, Emma             16 Staples                45-00      47-11  
 16 Van Arsdale, Carolyn      16 Staples                45-00      47-08  
 17 Centinaro, Melissa        14 Staples                35-00      31-09  
 18 Centinaro, Emily          15 Staples                35-00      31-01  
 
Girls Javelin Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Noteware, Allie           15 New Milford            96-00      99-00  
  2 Moeder, Annie             14 Fairfield Ludlow       88-07      88-04  
  3 Maltz, Rachel             14 Fairfield Warde        90-00      84-07  
  4 Rettenmeier, Ali          13 New Milford            90-00      75-08  
  5 Hibben, Kim               16 Darien                 87-00      74-04  
  6 Stone, Sean               15 New Milford            86-00      73-03  
  7 Socci, Bianca             10 Wilton                 75-00      71-08  
  8 Dunn, Sam                 15 Fairfield Warde        75-00      71-04  
  9 Dubret, Brittany          15 New Milford                       60-03  
 10 Troller, Cailey           12 Wilton                            58-03  
 11 Murphy, Lauren            16 Darien                 67-00      57-09  
 12 Washiington, Alaina       15 Staples                60-00      56-07  
 13 Martinelli, Tara          11 Wilton                 68-00      47-06  
 14 Centinaro, Melissa        14 Staples                           44-05  
 15 Knorr, Julia              15 Fairfield Warde        75-00      36-07  
 16 Centinaro, Emily          15 Staples                           35-11