Licensed to Chesterfield Aquatic League 1
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 7/22/2015 10:14 PM
                   2015 CAL Champs - 7/20/2015 to 7/21/2015                    
                                    Results                                    
 
Event 51  Boys 13-14 100 Yard IM Intermediate
===============================================================================
    CAL Yard: ! 54.29   7/22/2013 Cody A. Bollinger at 2013 CAL, BST-VA        
              1:07.31  GOLD
              1:15.42  SLVR
              1:22.67  QUAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
GOLD - Division  
  1 Mills, Colby              13 CRA                    58.71      55.63 GOLD   
  2 Barnett, Jack             14 Wave                 1:00.17      57.39 GOLD   
  3 Kerr, Adam                13 HPST                   59.78      57.53 GOLD   
  4 Doyle, Connor             14 Marlins              1:01.57      58.24 GOLD   
  5 Marshall, Fletcher        13 QM                   1:02.14      59.05 GOLD   
  6 Nichols, Noah             13 Tiger Sharks         1:02.46      59.13 GOLD   
  7 Flisiak, Dominik          14 Waveriders           1:03.29    1:02.70 GOLD   
  8 Geiszler, Justin          13 Waveriders           1:06.98    1:07.99 SLVR   
SLVR - Division  
  1 Senter, Michael           14 Wave                 1:07.45    1:02.15 GOLD+  
  2 Coffey, Seanpaul          14 Frogs                1:07.39    1:03.52 GOLD+  
  3 Dupre, Matthew            14 CRA                  1:09.31    1:08.90 SLVR   
  4 Clark, Levi               13 Tsunamis             1:11.27    1:10.05 SLVR   
  5 Nygaard, Max              14 HPST                 1:10.49    1:10.35 SLVR   
  6 McKey, Sam                13 YMCA                 1:12.44    1:11.67 SLVR   
  7 Long, Zach                14 QM                   1:07.84    1:12.06 SLVR   
  8 Yeomans, Micah            13 Barracudas           1:11.24    1:12.41 SLVR   
  9 Quinones, Dylan           14 YMCA                 1:13.92    1:14.85 SLVR   
 -- Rodriguez, Jorge          14 Barracudas           1:07.95         DQ        
 -- Coryell, Jack             14 Wave                 1:12.31         DQ        
BRNZ - Division  
  1 Barber, Coleman           14 CRA                  1:15.88    1:13.83 SLVR+  
  2 Stover, Harrison          13 HPST                 1:17.33    1:13.93 SLVR+  
  3 Flanagan, William         13 Frogs                1:18.92    1:14.86 SLVR+  
  4 Williams, Zachary         14 CRA                  1:16.93    1:15.59 QUAL   
  5 Ackerley, Justin          14 Barracudas           1:21.36    1:16.18 QUAL   
  6 Valentine, Chad           13 Tsunamis             1:19.41    1:16.34 QUAL   
  7 Moore, Dylan              14 Marlins              1:17.88    1:16.62 QUAL   
  8 Johnston, Riley           14 Stingrays            1:18.45    1:17.20 QUAL   
  9 Farren, Jack              14 Marlins              1:21.00    1:18.03 QUAL   
 10 Ivey, Kevin               13 Tiger Sharks         1:19.02    1:18.12 QUAL   
 11 Sprenkle, Charlie         13 Wave                 1:20.02    1:19.98 QUAL   
 12 Weeks, David              13 HPST                 1:19.52    1:20.58 QUAL   
 13 Griffiths, Colin          13 Torpedoes            1:21.23    1:21.84 QUAL   
 14 Plummer, Nathan           13 CRA                  1:21.70    1:23.07        
 15 Green, Cashion            13 Sharks               1:29.04    1:29.57        
 
Event 52  Girls 13-14 100 Yard IM Intermediate
===============================================================================
    CAL Yard: ! 58.50   7/21/2014 Jessie Beck at 2014 CAL Champs, SL-VA        
              1:11.65  GOLD
              1:21.82  SLVR
              1:28.73  QUAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
GOLD - Division  
  1 Martin, Myra Anne         13 CRA                  1:04.41    1:03.18 GOLD   
  2 Bauer, Isabelle           14 Tsunamis             1:08.17    1:04.86 GOLD   
  3 Hutton, Olivia            14 FAST                 1:04.65    1:04.88 GOLD   
  4 Pajimola, Angel           14 CRA                  1:06.98    1:05.30 GOLD   
  5 Shoemaker, Lauren         13 HPST                 1:08.53    1:07.21 GOLD   
  6 Keatley, Quinn            13 Tsunamis             1:09.02    1:07.57 GOLD   
  7 Ficara, Emma              13 Barracudas           1:08.80    1:08.56 GOLD   
  8 Geiszler, Peyton          13 Waveriders           1:09.66    1:10.16 GOLD   
  9 Atzinger, Shawn           13 Sharks               1:10.44    1:10.47 GOLD   
 10 Meffert, Caroline         14 HPST                 1:09.98    1:10.54 GOLD   
 -- Shand, Molly              14 Hst Hurricanes       1:09.69         DQ        
SLVR - Division  
  1 Ertzner, Danielle         14 CRA                  1:12.20    1:10.15 GOLD+  
  2 Clements, Ashley          13 Tsunamis             1:12.70    1:12.29 SLVR   
  3 Aud, Sarah                13 QM                   1:12.50    1:12.77 SLVR   
  4 Gilman, Sharon Marie      13 FAST                 1:14.52    1:13.52 SLVR   
  5 Duncan, Madison           14 CRA                  1:17.38    1:15.12 SLVR   
  6 Shockley, Caroline        13 HPST                 1:14.07    1:15.57 SLVR   
  7 Gregory, Kenley           14 QM                   1:18.28    1:15.82 SLVR   
  8 Rodriguez, Lisette        13 Torpedoes            1:19.27    1:16.41 SLVR   
  9 Elim, McKenzie            14 Tiger Sharks         1:18.26    1:16.52 SLVR   
 10 Covington, Emily          14 Hst Hurricanes       1:19.08    1:16.54 SLVR   
 11 Turner, Emily             14 FAST                 1:16.80    1:16.57 SLVR   
 12 Shepherd, Ellie           13 FAST                 1:15.96    1:17.28 SLVR   
 13 Dintino, Caileigh         14 YMCA                 1:18.34    1:17.33 SLVR   
 14 Rodriguez, Julissa        13 Torpedoes            1:16.29    1:17.59 SLVR   
 15 Spichiger, Carrie         14 Sharks               1:16.79    1:18.09 SLVR   
 16 Levon, Emma               13 Barracudas           1:19.56    1:18.71 SLVR   
 17 Winch, Emily              14 Tiger Sharks         1:17.88    1:18.79 SLVR   
 18 Garrett, Mason            14 Wave                 1:20.15    1:18.92 SLVR   
 19 O'Berry, Erika            14 CRA                  1:18.81    1:19.93 SLVR   
 20 Lopez, Sydney             14 Torpedoes            1:19.78    1:20.78 SLVR   
 21 Macenka, Rachel           13 Marlins              1:12.46    1:21.03 SLVR   
BRNZ - Division  
  1 Huwar, Jessica            13 Founders Bridge      1:22.25    1:19.86 SLVR+  
  2 Mellon, Makenna           14 Marlins              1:22.76    1:20.38 SLVR+  
  3 Higley, Hannah            14 Crocodiles           1:25.74    1:20.75 SLVR+  
  4 Czenczek, Elizabeth       14 Waveriders           1:23.90    1:20.95 SLVR+  
  5 Wiley, Alexa              13 Marlins              1:23.09    1:21.43 SLVR+  
  6 Williams, Karlee          13 FAST                 1:22.39    1:21.51 SLVR+  
  7 Woodward, Joy             13 Stingrays            1:24.81    1:21.55 SLVR+  
  8 Puleo, Grace              14 Wave                 1:23.54    1:21.67 SLVR+  
  8 Melton, Valerie           14 CRA                  1:23.80    1:21.67 SLVR+  
 10 Dillingham, Lyndsey       14 FAST                 1:26.05    1:21.81 SLVR+  
 11 Steiner, Allyson          13 Barracudas           1:23.66    1:21.94 QUAL   
 12 Summitt, Sophia           13 YMCA                 1:24.06    1:22.03 QUAL   
 13 Wells, Grace              13 QM                   1:22.09    1:22.72 QUAL   
 14 Schofield, Abigail        14 Tsunamis             1:24.72    1:22.88 QUAL   
 15 Louthan, Annie Grace      13 Hst Hurricanes       1:24.17    1:23.31 QUAL   
 16 Palmer, Rachel            14 CRA                  1:22.45    1:23.39 QUAL   
 17 McCormick, Amanda         13 Barracudas           1:23.88    1:24.15 QUAL   
 18 Montemurro, Olivia        13 Tiger Sharks         1:25.45    1:25.42 QUAL   
 19 Tyre, Alyssa              13 Torpedoes            1:25.67    1:26.79 QUAL   
 20 Easter, Gabi              13 Waveriders           1:26.73    1:27.07 QUAL   
 21 Staneart, Ashleigh        14 MCC                  1:28.21    1:31.60        
 22 Kemp, Gabrielle           13 Sharks               1:36.83    1:36.79        
 23 Parrish, Jami             13 Sea Dragons          1:38.30    1:42.76        
 24 Livingston, Katie         14 Hallsley             1:42.06    1:46.37        
 
Event 53  Boys 15-18 100 Yard IM Senior
===============================================================================
    CAL Yard: ! 53.36   6/13/2009 Michael Covert  at Beulah, CRA-VA            
                59.86  GOLD
              1:08.31  SLVR
              1:13.81  QUAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
GOLD - Division  
  1 Newkirk, Jeff             18 Wave                   57.38      52.13!GOLD   
  2 Bollinger, Cody           16 Marlins                56.43      52.30!GOLD   
  3 Meffert, Phillip          16 HPST                   56.01      54.25 GOLD   
  4 Groh, Patrick             17 Sharks                 56.18      56.62 GOLD   
  5 Barto, Philip             17 Tiger Sharks           56.55      58.94 GOLD   
SLVR - Division  
  1 Kontopanos, Victor        16 MCC                  1:00.35      56.37 GOLD+  
  2 York, Jonathan            15 FAST                 1:02.97    1:00.05 SLVR   
  3 Brockwell, Ian            16 Frogs                1:00.75    1:00.32 SLVR   
  4 Gorruso, Vincent          15 Stingrays            1:02.90    1:01.59 SLVR   
  5 Parisi, Matthew           15 Marlins              1:03.37    1:02.80 SLVR   
  6 Flowers, James            17 QM                   1:01.98    1:03.55 SLVR   
  7 Covert, Stephen           15 CRA                  1:07.07    1:05.44 SLVR   
  7 Kemp, Anderson            18 Sharks               1:07.08    1:05.44 SLVR   
  9 Rodriguez, Javier         15 Barracudas           1:06.74    1:06.86 SLVR   
 10 Tremain, David            15 YMCA                 1:07.05    1:08.81 QUAL   
BRNZ - Division  
  1 Briggs, Mitchell          18 Tsunamis             1:09.12    1:05.52 SLVR+  
  2 Via, Lucas                16 QM                   1:10.78    1:06.64 SLVR+  
  3 Hunter, Brandon           18 HPST                 1:09.40    1:06.98 SLVR+  
  4 Higley, Austin            18 Crocodiles           1:09.82    1:07.84 SLVR+  
  5 Rice, Matthew             15 Waveriders           1:09.63    1:07.96 SLVR+  
  6 Jakim, James              18 Marlins              1:11.32    1:08.45 QUAL   
  7 Evans, George             17 YMCA                 1:09.81    1:08.65 QUAL   
  8 Lewandowski, Matthew      16 Sea Dragons          1:11.14    1:08.78 QUAL   
  9 Russotti, Steven          15 Tiger Sharks         1:11.56    1:08.95 QUAL   
 10 Sweeney, Aaron            15 CRA                  1:10.92    1:09.36 QUAL   
 11 Harwood, Tyler            17 Marlins              1:10.18    1:09.92 QUAL   
 12 Sadler, Ryder             15 Wave                 1:11.95    1:10.27 QUAL   
 13 Yeomans, Jesse            16 Barracudas           1:11.02    1:10.58 QUAL   
 14 Walsh, Matthew            17 Waveriders           1:09.08    1:10.87 QUAL   
 15 Gardiner, John            17 Wave                 1:12.63    1:11.76 QUAL   
 16 Beckwith, B.J.            15 Walton Lake          1:11.18    1:12.26 QUAL   
 17 Gates, Zane               15 Sharks               1:16.97    1:13.47 QUAL+  
 18 Holloway, Brent           17 Sea Dragons          1:23.67    1:24.94        
 
Event 54  Girls 15-18 100 Yard IM Senior
===============================================================================
    CAL Yard: ! 59.53   7/21/2014 Casey Fanz at 2014 CAL Champs, YMCA-VA       
              1:06.62  GOLD
              1:16.65  SLVR
              1:21.50  QUAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
GOLD - Division  
  1 Curry, Camryn             16 Marlins              1:02.54      59.21!GOLD   
  2 Carroll, Cailin           15 Torpedoes            1:02.38    1:02.57 GOLD   
  3 Butler, Jillian           16 Wave                 1:04.96    1:04.55 GOLD   
  4 Alston, Morgan            18 HPST                 1:04.19    1:05.76 GOLD   
SLVR - Division  
  1 Clemens, Chloe            15 HPST                 1:06.84    1:06.23 GOLD+  
  2 Banic, Claire             15 FAST                 1:07.02    1:06.46 GOLD+  
  3 Shoemaker, Jordan         18 HPST                 1:09.33    1:07.02 SLVR   
  4 Melton, Livi              15 Marlins              1:10.09    1:07.16 SLVR   
  5 Newton, Kasey             18 Sharks               1:08.33    1:07.55 SLVR   
  6 Eckerd, Anna              16 FAST                 1:09.66    1:09.16 SLVR   
  7 Geiszler, Erin            16 Waveriders           1:09.19    1:10.29 SLVR   
  8 Hunter, Megan             15 HPST                 1:11.56    1:10.59 SLVR   
  9 Shoemaker, Megan          16 HPST                 1:10.25    1:10.69 SLVR   
 10 Strickland, Hallie        15 Waveriders           1:10.13    1:10.76 SLVR   
 11 Enslen, Hannah            15 Wave                 1:14.29    1:11.33 SLVR   
 12 Douglas, Antonia          18 Marlins              1:13.71    1:12.02 SLVR   
 13 Curran, Keely             17 Tiger Sharks         1:11.94    1:12.85 SLVR   
BRNZ - Division  
  1 Snow, Helena              18 Waveriders           1:17.45    1:14.31 SLVR+  
  2 Johnson, Eva              15 QM                   1:17.59    1:14.45 SLVR+  
  3 Hadland, Kari             15 Marlins              1:19.13    1:15.03 SLVR+  
  4 Wiltshire, Kalie          15 Stingrays            1:17.78    1:16.59 SLVR+  
  5 Ivey, Lauren              16 Tiger Sharks         1:19.31    1:17.36 QUAL   
  6 Tucker, Ellen Jane        15 QM                   1:19.48    1:17.52 QUAL   
  7 Baldacci, Claire          17 QM                   1:18.69    1:17.88 QUAL   
  7 Montemurro, Marisa        17 Tiger Sharks         1:19.02    1:17.88 QUAL   
  9 White, Kristy             17 CRA                  1:18.24    1:17.91 QUAL   
 10 Horning, Lori             16 CRA                  1:21.00    1:18.69 QUAL   
 11 Fernandes, Andreya        15 Waveriders           1:17.86    1:19.63 QUAL   
 12 Hug, Jordan               15 Torpedoes            1:21.27    1:20.42 QUAL   
 13 Morris, Jordan            15 CRA                  1:18.85    1:21.08 QUAL   
 14 Tinsley, Brittany         15 Frogs                1:21.39    1:21.53        
 15 McBain, Cassidy           15 FAST                 1:21.27    1:21.80        
 16 Tatum, Madelyn            15 CRA                  1:19.36    1:21.82        
 17 Ambrose, Paige            16 FAST                 1:19.67    1:22.98        
 18 Parrish, Madison          15 Sea Dragons          1:24.81    1:25.11        
 19 Fox, Reilly               17 Wave                 1:32.57    1:28.37        
 20 Cordova, Abigail          15 MCC                  1:41.74    1:32.32        
 
Event 55  Mixed 13-14 200 Yard Medley Intermediate Bronze Relay
===============================================================================
    CAL Yard: ! 1:53.97   7/22/2013 Hampton Park Hammerheads, HPST-VA          
                         P. Meffert, C. Preston, M. Hunter, M. Shoemaker   
                1:00.00  GOLD
                2:00.00  SLVR
                3:00.00  QUAL
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foxcroft Aquatic Swim Team  'A'                   3:00.00    2:22.04 QUAL   
     1) Renshaw, Colby M13              2) Woods, Savanna W13             
     3) Autry, Mark M13                 4) Dillingham, Lyndsey W14        
  2 FoxCreek Swim Team  'A'                           3:00.00    2:24.70 QUAL   
     1) Macenka, Rachel W13             2) Harwood, Cabell M14            
     3) Mellon, Makenna W14             4) Krause, Ryan M13               
  3 Bayhill Pointe Swim Team  'A'                     3:00.00    2:27.11 QUAL   
     1) Richardson, Megan W13           2) Saunders, Jack M13             
     3) Tyre, Alyssa W13                4) Bill, Kevin M13                
  4 Gregory's Pond Swim Team  'A'                     3:00.00    2:27.61 QUAL   
     1) Jordan, Abby W13                2) Pollock, Beau M13              
     3) Tinsley, Amanda W13             4) Flanagan, William M13          
  5 Queensmill  'A'                                   3:00.00    2:30.42 QUAL   
     1) Wells, Grace W13                2) Vanderslice, Alex M14          
     3) Dingus, Isabel W14              4) McKee, Tamsyn W13              
  6 Watermill Swim Team  'A'                          3:00.00    2:32.54 QUAL   
     1) Brinegar, Nicholas M13          2) Hagen, Andrew M14              
     3) Czenczek, Elizabeth W14         4) Misson, Lauren W13             
 -- Chester  'A'                                      3:00.00         DQ        
     1) Harbert, Julia W13              2) Plummer, Nathan M13            
     3) Williams, Zachary M14           4) Melton, Valerie W14            
 
Event 56  Mixed 13-14 200 Yard Medley Intermediate Silver Relay
===============================================================================
    CAL Yard: ! 1:53.97   7/22/2013 Hampton Park Hammerheads, HPST-VA          
                         P. Meffert, C. Preston, M. Hunter, M. Shoemaker   
                1:00.00  GOLD
                2:00.00  SLVR
                3:00.00  QUAL
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
SLVR - Division  
  1 Chester  'A'                                      2:00.00    2:05.54 QUAL   
     1) Ertzner, Danielle W14           2) Carraway, Andrew M14           
     3) Crouch, Gabby W14               4) Potter, OZ M13                 
  2 Watermill Swim Team  'A'                          2:00.00    2:08.39 QUAL   
     1) Geiszler, Peyton W13            2) Ky, April Lilly W14            
     3) Flisiak, Dominik M14            4) Geiszler, Justin M13           
  3 Tarrington Swim Team  'A'                         2:00.00    2:14.00 QUAL   
     1) Curran, Coleman M14             2) Montemurro, Olivia W13         
     3) Winch, Emily W14                4) Farris, Matthew M14            
  4 Bayhill Pointe Swim Team  'A'                     2:00.00    2:14.62 QUAL   
     1) Faherty, Lauren W14             2) Griffiths, Colin M13           
     3) Rodriguez, Julissa W13          4) Whetstine, Cassidy W13         
  5 FoxCreek Swim Team  'A'                           2:00.00    2:16.11 QUAL   
     1) Raikes, Abby W13                2) Moore, Dylan M14               
     3) Farren, Jack M14                4) Wiley, Alexa W13               
  6 FoxCreek Swim Team  'B'                           2:00.00    2:16.61 QUAL   
     1) Sawyer, Kyle M13                2) Hartwill, Angel W13            
     3) Ward, Grace W13                 4) Olsen, Luke M14                
  6 Summer Lake Swim Team  'A'                        2:00.00    2:16.61 QUAL   
     1) Valentine, Chad M13             2) Schofield, Abigail W14         
     3) Schroen, Samantha W14           4) Lemons, Andrew M14             
  8 Walton Lake White Sharks  'A'                     2:00.00    2:18.65 QUAL   
     1) Herman, Michael M14             2) Potts, Elizabeth W13           
     3) Varela, Sammy M14               4) Potts, Alicen W14              
  9 Woodland Pond Swim Team  'A'                      2:00.00    2:19.08 QUAL   
     1) Robinson, Abigail W14           2) Garrett, Mason W14             
     3) Coryell, Jack M14               4) Gardiner, Trey M13             
 10 The Highlands Swim Team  'A'                      2:00.00    2:19.23 QUAL   
     1) Palmer, Madeline W14            2) Shand, Molly W14               
     3) Covington, Emily W14            4) Louthan, Annie Grace W13       
 11 Chester  'B'                                      2:00.00    2:19.37 QUAL   
     1) Palmer, Rachel W14              2) Barber, Coleman M14            
     3) Duncan, Madison W14             4) O'Berry, Erika W14             
 12 Salisbury Country Club  'A'                       2:00.00    2:21.16 QUAL   
     1) Rowe, Abby W14                  2) Green, Cashion M13             
     3) Townsend, Riley M14             4) Spichiger, Carrie W14          
 13 Foxcroft Aquatic Swim Team  'A'                   2:00.00    2:21.67 QUAL   
     1) Turner, Emily W14               2) Williams, Karlee W13           
     3) Gilman, Sharon Marie W13        4) Doan, Grant M14                
 14 Foxcroft Aquatic Swim Team  'B'                   2:00.00    2:30.32 QUAL   
     1) Shepherd, Ellie W13             2) Doan, Megan W13                
     3) Fleming, Patrick M13            4) O'Donnell, Katelyn W13         
 15 Hampton Park Hammerheads  'A'                     2:00.00    2:34.15 QUAL   
     1) Weeks, David M13                2) Stover, Harrison M13           
     3) Taylor, Riley W13               4) Rouse, Christina W13           
 16 Magnolia Green Sea Dragons  'A'                   2:00.00    2:59.85 QUAL   
     1) Luczak, Bailey W13              2) Holloway, Anna W13             
     3) Shelton, Julianna W13           4) Rezaee, Persia W14             
 
Event 57  Mixed 13-14 200 Yard Medley Intermediate Gold Relay
===============================================================================
    CAL Yard: ! 1:53.97   7/22/2013 Hampton Park Hammerheads, HPST-VA          
                         P. Meffert, C. Preston, M. Hunter, M. Shoemaker   
                1:00.00  GOLD
                2:00.00  SLVR
                3:00.00  QUAL
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
GOLD - Division  
  1 Chester  'A'                                      1:00.00    1:53.19!SLVR   
     1) Pajimola, Angel W14             2) Mills, Colby M13               
     3) Dupre, Matthew M14              4) Martin, Myra Anne W13          
  2 Woodland Pond Swim Team  'A'                      1:00.00    1:54.10 SLVR   
     1) Polino, Ryan M14                2) Barnett, Jack M14              
     3) Puleo, Grace W14                4) Willis, Olivia W14             
  3 FoxCreek Swim Team  'A'                           1:00.00    1:56.82 SLVR   
     1) Kidd, Alex M13                  2) Stoll, Mackenzie W13           
     3) Cooper, Jacqueline W14          4) Doyle, Connor M14              
  4 Hampton Park Hammerheads  'A'                     1:00.00    1:59.26 SLVR   
     1) Kerr, Adam M13                  2) Meffert, Caroline W14          
     3) Shoemaker, Lauren W13           4) Nygaard, Max M14               
  5 Tarrington Swim Team  'A'                         1:00.00    2:03.50 QUAL   
     1) Winch, Alex M13                 2) Elim, McKenzie W14             
     3) Nichols, Noah M13               4) Swenson, Emily W14             
  6 Summer Lake Swim Team  'A'                        1:00.00    2:03.53 QUAL   
     1) Clements, Ashley W13            2) Keatley, Quinn W13             
     3) Clark, Levi M13                 4) Bauer, Isabelle W14            
  7 Queensmill  'A'                                   1:00.00    2:06.17 QUAL   
     1) Aud, Sarah W13                  2) Marshall, Fletcher M13         
     3) Gregory, Kenley W14             4) Long, Zach M14                 
  8 Pogo YMCA  'A'                                    1:00.00    2:11.82 QUAL   
     1) Cardani, Caleb M13              2) Dintino, Caileigh W14          
     3) Malkerson, Kathleen W13         4) Phelps, Kara W14               
 
Event 58  Mixed 15-18 200 Yard Medley Senior Bronze Relay
===============================================================================
    CAL Yard: ! 1:46.46   7/22/2013 Salisbury Country Club, SCC-VA             
                         S. Lane, F. Swope, A. Branin, C. Henry            
                1:00.00  GOLD
                2:00.00  SLVR
                3:00.00  QUAL
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Foxcroft Aquatic Swim Team  'A'                   3:00.00    2:10.80 QUAL   
     1) McBain, Cassidy W15             2) Peace, Mason M16               
     3) Felice, Mark M17                4) Kiser, MaKenzie W15            
  2 Watermill Swim Team  'A'                          3:00.00    2:11.25 QUAL   
     1) Daniluk, Katie W15              2) Carroll, Jacob M16             
     3) Snow, Helena W18                4) Jennings, Eli M16              
  3 Chester  'A'                                      3:00.00    2:12.68 QUAL   
     1) Storey, Devin W15               2) Sweeney, Aaron M15             
     3) Morris, Jordan W15              4) White, Kristy W17              
  4 Queensmill  'A'                                   3:00.00    2:15.88 QUAL   
     1) Mogel, Grayson M16              2) Baldacci, Claire W17           
     3) Tucker, Ellen Jane W15          4) Seaborn, Carter M16            
  5 Salisbury Country Club  'A'                       3:00.00    2:17.86 QUAL   
     1) Marshall, Charlotte W14         2) Gates, Zane M15                
     3) Kemp, Paul M16                  4) Kemp, Gabrielle W13            
  6 Gregory's Pond Swim Team  'A'                     3:00.00    2:19.54 QUAL   
     1) Tufano, Angela W16              2) Brockwell, Ian M16             
     3) Tinsley, Brittany W15           4) Stromberg, Ty M15              
  7 Bayhill Pointe Swim Team  'A'                     3:00.00    2:20.64 QUAL   
     1) Moon, Sean M17                  2) Nash, Kelsie W18               
     3) Bruckner, Kathy W15             4) VanStory, Billie Jade W16      
  8 Chester  'B'                                      3:00.00    2:25.54 QUAL   
     1) Robinson, Nikki W18             2) Lee, Megan W15                 
     3) Morris, Taylor W18              4) Horning, Lori W16              
  9 Tarrington Swim Team  'A'                         3:00.00    2:27.16 QUAL   
     1) Howell, Madison W17             2) Russotti, Chris M18            
     3) Swenson, Katie W17              4) Colaiacovo, Caelan W15         
 10 Foxcroft Aquatic Swim Team  'B'                   3:00.00    2:30.25 QUAL   
     1) Ayala, Callie W15               2) Ambrose, Paige W16             
     3) Mulkey, Harrison M13            4) Ambrose, Kendall W17           
 11 Falling Creek Farms Swim Team  'A'                3:00.00    2:31.43 QUAL   
     1) Jesmer, Mason M17               2) Dugger, Anne W15               
     3) Spacek, Taylor W13              4) Cloutier, William M18          
 12 Queensmill  'B'                                   3:00.00    2:32.44 QUAL   
     1) Wells, Hannah W15               2) Maloney, Coleen W13            
     3) Louth, Sarah W15                4) Maloney, Caitlin W15           
 -- Woodland Pond Swim Team  'A'                      3:00.00         DQ        
     1) Torrance, Kara W15              2) Troidle, Zach M16              
     3) Gardiner, John M17              4) Fox, Reilly W17                
 
Event 59  Mixed 15-18 200 Yard Medley Senior Silver Relay
===============================================================================
    CAL Yard: ! 1:46.46   7/22/2013 Salisbury Country Club, SCC-VA             
                         S. Lane, F. Swope, A. Branin, C. Henry            
                1:00.00  GOLD
                2:00.00  SLVR
                3:00.00  QUAL
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
SLVR - Division  
  1 Salisbury Country Club  'A'                       2:00.00    2:00.38 QUAL   
     1) Kemp, Anderson M18              2) Atzinger, Shawn W13            
     3) Newton, Kasey W18               4) Jenkins, Bradley M16           
  2 Queensmill  'A'                                   2:00.00    2:00.80 QUAL   
     1) Via, Lucas M16                  2) Johnson, Eva W15               
     3) Eggleston, Jordan W17           4) Flowers, James M17             
  3 Chester  'A'                                      2:00.00    2:02.04 QUAL   
     1) Tatum, Madelyn W15              2) Cardwell, Jacob M16            
     3) Payne, Samantha W17             4) Robinson, Josh M15             
  4 FoxCreek Swim Team  'A'                           2:00.00    2:02.50 QUAL   
     1) Hadland, Kari W15               2) Jakim, James M18               
     3) Jakim, Sadie W16                4) Harwood, Tyler M17             
  5 Bayhill Pointe Swim Team  'A'                     2:00.00    2:03.13 QUAL   
     1) Faherty, Justin M16             2) Hamilton, Benjamin M15         
     3) Dance, Callie W16               4) Hug, Jordan W15                
  6 The Highlands Swim Team  'A'                      2:00.00    2:03.24 QUAL   
     1) Covington, Taylor W16           2) Louthan, Ty M15                
     3) Benfanti, Alex M17              4) Fryzlewicz, Lauren W16         
  7 Tarrington Swim Team  'A'                         2:00.00    2:03.31 QUAL   
     1) Henry, Caroline W17             2) Barto, Philip M17              
     3) Russotti, Steven M15            4) Montemurro, Marisa W17         
  8 Watermill Swim Team  'A'                          2:00.00    2:03.70 QUAL   
     1) Rice, Matthew M15               2) Geiszler, Erin W16             
     3) Strickland, Hallie W15          4) Walsh, Matthew M17             
  9 Foxcroft Aquatic Swim Team  'A'                   2:00.00    2:04.05 QUAL   
     1) Motsett, Aleyna W15             2) Jenkins, Blake M15             
     3) Eckerd, Anna W16                4) Turner, Erin W17               
 10 Hampton Park Hammerheads  'A'                     2:00.00    2:06.33 QUAL   
     1) Shockley, Caroline W13          2) Shoemaker, Jordan W18          
     3) Hunter, Megan W15               4) Shoemaker, Megan W16           
 11 Woodland Pond Swim Team  'A'                      2:00.00    2:07.16 QUAL   
     1) Nicholson, Kailey W15           2) Sadler, Ryder M15              
     3) Puleo, Emily W16                4) Sadler, Alec M17               
 12 Beulah  'A'                                       2:00.00    2:12.86 QUAL   
     1) Granger, Megan W18              2) Wiltshire, Kalie W15           
     3) Colden, Geordan M15             4) Gorruso, Vincent M15           
 13 Pogo YMCA  'A'                                    2:00.00    2:16.53 QUAL   
     1) Bennett, Emma W17               2) Evans, George M17              
     3) Phelps, Clark M18               4) Gerow, Molly W13               
 14 Magnolia Green Sea Dragons  'A'                   2:00.00    2:27.16 QUAL   
     1) Parrish, Madison W15            2) Holloway, Brent M17            
     3) Marcum, Briauna W15             4) Lewandowski, Matthew M16       
 
Event 60  Mixed 15-18 200 Yard Medley Senior Gold Relay
===============================================================================
    CAL Yard: ! 1:46.46   7/22/2013 Salisbury Country Club, SCC-VA             
                         S. Lane, F. Swope, A. Branin, C. Henry            
                1:00.00  GOLD
                2:00.00  SLVR
                3:00.00  QUAL
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
GOLD - Division  
  1 Woodland Pond Swim Team  'A'                      1:00.00    1:50.67 SLVR   
     1) Newkirk, Jeff M18               2) Butler, Jillian W16            
     3) Enslen, Hannah W15              4) Knappe, Chris M16              
  2 FoxCreek Swim Team  'A'                           1:00.00    1:51.79 SLVR   
     1) Curry, Camryn W16               2) Douglas, Antonia W18           
     3) Stearns, Jimmy M18              4) Bollinger, Cody M16            
  3 Hampton Park Hammerheads  'A'                     1:00.00    1:53.22 SLVR   
     1) Alston, Morgan W18              2) Meffert, Phillip M16           
     3) Clemens, Chloe W15              4) Hunter, Brandon M18            
  4 Foxcroft Aquatic Swim Team  'A'                   1:00.00    1:53.77 SLVR   
     1) York, Jonathan M15              2) Banic, Claire W15              
     3) Autry, Melissa W15              4) Hutton, Olivia W14             
  5 Chester  'A'                                      1:00.00    1:55.69 SLVR   
     1) Payne, Meaghan W15              2) Hamilton, Alice W15            
     3) Canady, Ryan M16                4) Covert, Stephen M15            
  6 Meadowbrook Piranhas  'A'                         1:00.00    2:05.50 QUAL   
     1) Wallin, Madison W12             2) Chaffin, Stone M18             
     3) Kontopanos, Victor M16          4) Cordova, Abigail W15           
  7 Bayhill Pointe Swim Team  'A'                     1:00.00    2:32.69 QUAL   
     1) Moon, Meghan W15                2) Carroll, Cailin W15            
     3) May, Ashley W16                 4) Saunders, Hattie W16           
 
Event 61  Boys 13-14 50 Yard Freestyle Intermediate
===============================================================================
    CAL Yard: ! 22.08   7/22/2013 Cody A. Bollinger at 2013 CAL, BST-VA        
                26.81  GOLD
                29.22  SLVR
                31.71  QUAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mills, Colby              13 CRA                    23.82      22.90 GOLD   
  2 Polino, Ryan              14 Wave                   23.75      23.34 GOLD   
  3 Coffey, Seanpaul          14 Frogs                  24.27      24.18 GOLD   
  4 Marshall, Fletcher        13 QM                     25.24      24.77 GOLD   
  5 Kidd, Alex                13 Marlins                26.28      25.29 GOLD   
  6 Evitts, Andrew            13 Waveriders             26.57      26.68 GOLD   
  7 McKey, Sam                13 YMCA                   26.40      26.82 SLVR   
SLVR - Division  
  1 Coryell, Jack             14 Wave                   27.38      25.90 GOLD+  
  2 Townsend, Riley           14 Sharks                 28.37      26.34 GOLD+  
  3 Carraway, Andrew          14 CRA                    27.29      26.39 GOLD+  
  4 Gardiner, Trey            13 Wave                   26.95      26.57 GOLD+  
  5 Winch, Alex               13 Tiger Sharks           26.92      26.78 GOLD+  
  6 Rodriguez, Jorge          14 Barracudas             27.52      26.93 SLVR   
  7 Clark, Levi               13 Tsunamis               26.95      27.13 SLVR   
  8 Curran, Coleman           14 Tiger Sharks           27.38      27.29 SLVR   
  9 Potter, OZ                13 CRA                    27.83      27.32 SLVR   
 10 Dupre, Matthew            14 CRA                    27.29      27.36 SLVR   
 11 Farris, Matthew           14 Tiger Sharks           27.67      27.42 SLVR   
 11 Nygaard, Max              14 HPST                   28.13      27.42 SLVR   
 13 Geiszler, Justin          13 Waveriders             27.46      27.57 SLVR   
 14 Yeomans, Micah            13 Barracudas             27.45      27.88 SLVR   
 15 Ackerley, Justin          14 Barracudas             28.68      27.99 SLVR   
 16 Vanderslice, Alex         14 QM                     28.96      28.04 SLVR   
 17 Quinones, Dylan           14 YMCA                   28.52      28.50 SLVR   
 18 Cleavenger, Colby         13 Crocodiles             28.70      29.01 SLVR   
BRNZ - Division  
  1 Autry, Mark               13 FAST                   29.38      28.70 SLVR+  
  2 Flanagan, William         13 Frogs                  29.62      29.00 SLVR+  
  3 Sprenkle, Charlie         13 Wave                   30.97      29.01 SLVR+  
  4 Herman, Michael           14 Walton Lake            29.48      29.09 SLVR+  
  5 Willis, Spencer           13 Stingrays              29.46      29.21 SLVR+  
  6 Farren, Jack              14 Marlins                30.94      29.36 QUAL   
  7 Valentine, Chad           13 Tsunamis               29.94      29.37 QUAL   
  8 Williams, Ross            14 Walton Lake            30.46      29.42 QUAL   
  9 Lemons, Andrew            14 Tsunamis               31.46      29.44 QUAL   
 10 Cardani, Caleb            13 YMCA                   29.72      29.48 QUAL   
 11 Renshaw, Colby            13 FAST                   29.92      29.59 QUAL   
 12 Ivey, Kevin               13 Tiger Sharks           30.27      29.60 QUAL   
 13 Varela, Sammy             14 Walton Lake            30.07      29.84 QUAL   
 14 Shaw, Edward              13 Wave                   30.41      30.17 QUAL   
 15 Pollock, Beau             13 Frogs                  29.88      30.30 QUAL   
 16 Doan, Grant               14 FAST                   30.69      30.71 QUAL   
 17 Bill, Kevin               13 Torpedoes              31.47      30.91 QUAL   
 18 Plummer, Nathan           13 CRA                    30.51      31.00 QUAL   
 19 Weeks, David              13 HPST                   31.53      31.07 QUAL   
 20 Olsen, Luke               14 Marlins                30.88      31.58 QUAL   
 21 Johnston, Riley           14 Stingrays              31.29      31.86        
 22 Hagen, Andrew             14 Waveriders             34.08      32.10        
 23 Harwood, Cabell           14 Marlins                31.29      32.28        
 24 Griffiths, Colin          13 Torpedoes              30.89      32.65        
 25 Green, Cashion            13 Sharks                 34.31      35.18        
 26 Mulkey, Harrison          13 FAST                   34.98      36.48        
 27 Cordova, Michael          14 MCC                    32.80      36.82        
 
Event 62  Girls 13-14 50 Yard Freestyle Intermediate
===============================================================================
    CAL Yard: ! 24.39   7/21/2014 Jessie Beck at 2014 CAL Champs, SL-VA        
                29.33  GOLD
                32.27  SLVR
                34.69  QUAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
GOLD - Division  
  1 Hutton, Olivia            14 FAST                   25.52      26.20 GOLD   
  2 Bauer, Isabelle           14 Tsunamis               26.69      26.40 GOLD   
  3 Crouch, Gabby             14 CRA                    27.99      26.58 GOLD   
  4 Willis, Olivia            14 Wave                   28.34      26.98 GOLD   
  5 Ficara, Emma              13 Barracudas             27.50      27.04 GOLD   
  6 Pajimola, Angel           14 CRA                    27.88      27.21 GOLD   
  7 Shand, Molly              14 Hst Hurricanes         28.19      27.50 GOLD   
  8 Malkerson, Kathleen       13 YMCA                   27.96      27.55 GOLD   
  9 Sarnecky, Kendall         13 Torpedoes              27.86      27.58 GOLD   
 10 Stoll, Mackenzie          13 Marlins                27.44      27.69 GOLD   
 11 Rodriguez, Lisette        13 Torpedoes              29.04      28.62 GOLD   
 12 Rodriguez, Julissa        13 Torpedoes              28.18      29.01 GOLD   
 13 Swenson, Emily            14 Tiger Sharks           28.30      29.33 GOLD   
SLVR - Division  
  1 Clements, Ashley          13 Tsunamis               29.64      28.06 GOLD+  
  2 Ky, April Lilly           14 Waveriders             29.38      28.41 GOLD+  
  3 Ertzner, Danielle         14 CRA                    29.56      28.46 GOLD+  
  4 Palmer, Madeline          14 Hst Hurricanes         29.67      29.10 GOLD+  
  5 Shockley, Caroline        13 HPST                   29.44      29.52 SLVR   
  6 Levon, Emma               13 Barracudas             30.35      29.74 SLVR   
  7 Rowe, Abby                14 Sharks                 29.84      29.88 SLVR   
  8 Raikes, Abby              13 Marlins                30.96      29.94 SLVR   
  8 Faherty, Lauren           14 Torpedoes              30.48      29.94 SLVR   
 10 Winch, Emily              14 Tiger Sharks           29.81      30.02 SLVR   
 11 Dintino, Caileigh         14 YMCA                   30.84      30.09 SLVR   
 12 Atzinger, Shawn           13 Sharks                 29.53      30.15 SLVR   
 13 Whetstine, Cassidy        13 Torpedoes              29.94      30.20 SLVR   
 14 Phelps, Kara              14 YMCA                   29.65      30.25 SLVR   
 15 O'Berry, Erika            14 CRA                    30.12      30.34 SLVR   
 16 Schroen, Samantha         14 Tsunamis               29.92      30.51 SLVR   
 17 Lopez, Sydney             14 Torpedoes              30.44      30.63 SLVR   
 18 Huwar, Jessica            13 Founders Bridge        30.27      30.70 SLVR   
 19 Steiner, Allyson          13 Barracudas             30.59      30.81 SLVR   
 20 Wiley, Alexa              13 Marlins                30.57      30.90 SLVR   
 21 O'Donnell, Katelyn        13 FAST                   31.26      31.02 SLVR   
 22 Woodward, Joy             13 Stingrays              31.79      31.38 SLVR   
 23 Pabon, Valeria            14 Barracudas             31.81      32.29 QUAL   
 24 Summitt, Sophia           13 YMCA                   32.21      32.35 QUAL   
 25 Schofield, Abigail        14 Tsunamis               32.06      32.56 QUAL   
 26 McCormick, Amanda         13 Barracudas             32.00      33.49 QUAL   
BRNZ - Division  
  1 Dillingham, Lyndsey       14 FAST                   32.37      29.83 SLVR+  
  2 Nuckols, Braeley          14 Barracudas             32.39      31.25 SLVR+  
  3 Harbert, Julia            13 CRA                    32.41      31.80 SLVR+  
  4 Gerow, Molly              13 YMCA                   33.02      32.04 SLVR+  
  4 Carter, Tiona             14 Crocodiles             33.92      32.04 SLVR+  
  6 Metcalf, Olga             14 Tiger Sharks           33.67      32.21 SLVR+  
  7 Puleo, Grace              14 Wave                   32.61      32.28 QUAL   
  8 Palmer, Rachel            14 CRA                    32.56      32.44 QUAL   
  9 LaBella, Jayna            13 Barracudas             32.29      32.59 QUAL   
 10 Parsons, Ashley           13 Tsunamis               32.86      32.71 QUAL   
 11 Misson, Lauren            13 Waveriders             32.71      32.96 QUAL   
 12 Wells, Grace              13 QM                     32.51      33.01 QUAL   
 13 Higley, Hannah            14 Crocodiles             33.77      33.19 QUAL   
 14 Dingus, Isabel            14 QM                     32.81      33.22 QUAL   
 15 Wolfe, Britney            14 Frogs                  33.64      33.89 QUAL   
 16 Potts, Elizabeth          13 Walton Lake            32.95      33.94 QUAL   
 17 Knowles, Caitlin          14 Tsunamis               34.14      34.00 QUAL   
 18 Woods, Savanna            13 FAST                   33.10      34.07 QUAL   
 19 Richardson, Megan         13 Torpedoes              34.05      34.38 QUAL   
 20 McKee, Tamsyn             13 QM                     34.62      34.40 QUAL   
 21 Spacek, Taylor            13 Blue Dolphins          34.40      34.44 QUAL   
 22 Easter, Gabi              13 Waveriders             34.34      34.61 QUAL   
 23 Luczak, Bailey            13 Sea Dragons            35.16      34.87        
 24 Rouse, Christina          13 HPST                   34.69      35.51        
 25 Rezaee, Persia            14 Sea Dragons            36.33      35.85        
 26 Robinson, Abigail         14 Wave                   32.77      36.11        
 27 Gregory, Kayla            13 MCC                    34.72      36.16        
 28 Kemp, Gabrielle           13 Sharks                 37.99      37.31        
 29 Hudson, Noor              13 Crocodiles             39.06      37.34        
 30 Livingston, Katie         14 Hallsley               36.53      38.96        
 
Event 63  Boys 15-18 50 Yard Freestyle Senior
===============================================================================
    CAL Yard: ! 21.22   7/21/2014 Cody A. Bollinger at 2014 CAL, BST-VA        
                24.24  GOLD
                26.05  SLVR
                27.80  QUAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
GOLD - Division  
  1 Newkirk, Jeff             18 Wave                   21.69      21.30 GOLD   
  2 Bollinger, Cody           16 Marlins                21.48      21.44 GOLD   
  3 Groh, Patrick             17 Sharks                 23.24      22.68 GOLD   
  4 Meffert, Phillip          16 HPST                   23.38      22.96 GOLD   
  5 Brockwell, Ian            16 Frogs                  24.07      24.42 SLVR   
SLVR - Division  
  1 Jenkins, Bradley          16 Sharks                 24.99      24.56 SLVR   
  2 Louthan, Ty               15 Hst Hurricanes         24.91      24.68 SLVR   
  3 Covert, Stephen           15 CRA                    25.04      24.82 SLVR   
  4 Parisi, Matthew           15 Marlins                25.25      25.30 SLVR   
  5 Knappe, Chris             16 Wave                   24.83      25.34 SLVR   
  6 Briggs, Mitchell          18 Tsunamis               25.75      25.35 SLVR   
  7 Jesmer, Mason             17 Blue Dolphins          25.14      25.40 SLVR   
  8 Kemp, Anderson            18 Sharks                 25.26      25.45 SLVR   
  9 Lewandowski, Matthew      16 Sea Dragons            25.06      25.51 SLVR   
 10 Cardwell, Jacob           16 CRA                    25.35      25.70 SLVR   
 11 Phelps, Clark             18 YMCA                   26.05      26.26 QUAL   
BRNZ - Division  
  1 Sadler, Alec              17 Wave                   26.39      25.49 SLVR+  
  2 Walsh, Matthew            17 Waveriders             26.25      25.70 SLVR+  
  3 Woodward, Jeff            16 Stingrays              26.27      25.86 SLVR+  
  4 Tremain, David            15 YMCA                   26.17      25.98 SLVR+  
  5 Via, Lucas                16 QM                     26.61      26.02 SLVR+  
  6 Moon, Sean                17 Torpedoes              26.38      26.06 QUAL   
  7 Jenkins, Blake            15 FAST                   26.22      26.10 QUAL   
  8 Stearns, Jimmy            18 Marlins                26.23      26.27 QUAL   
  9 Kemp, Paul                16 Sharks                 26.24      26.31 QUAL   
 10 Yeomans, Jesse            16 Barracudas             26.18      26.35 QUAL   
 11 Benfanti, Alex            17 Hst Hurricanes         26.24      26.36 QUAL   
 12 Higley, Austin            18 Crocodiles             26.76      26.49 QUAL   
 13 Troidle, Zach             16 Wave                   26.81      26.68 QUAL   
 14 Gardiner, John            17 Wave                   27.42      26.80 QUAL   
 15 Robinson, Josh            15 CRA                    27.03      27.15 QUAL   
 15 Evans, George             17 YMCA                   27.57      27.15 QUAL   
 17 Cox, Mason                18 Walton Lake            27.67      27.26 QUAL   
 18 Rodriguez, Javier         15 Barracudas             27.60      27.50 QUAL   
 18 Stromberg, Ty             15 Frogs                  29.56      27.50 QUAL+  
 20 Jennings, Eli             16 Waveriders             26.96      27.58 QUAL   
 21 Canady, Ryan              16 CRA                    26.78      27.94        
 22 Cleavenger, Tyler         15 Crocodiles             28.02      28.12        
 23 Colden, Geordan           15 Stingrays              27.74      28.46        
 24 Cloutier, William         18 Blue Dolphins          28.77      28.70        
 25 Farmer, Evan              15 MCC                    31.32      29.09        
 26 Beckwith, B.J.            15 Walton Lake            27.75      29.18        
 27 Chaffin, Stone            18 MCC                    29.86      29.54        
 28 Russotti, Chris           18 Tiger Sharks           29.67      30.57        
 
Event 64  Girls 15-18 50 Yard Freestyle Senior
===============================================================================
    CAL Yard: ! 23.65   7/21/2014 Casey Fanz at 2014 CAL Champs, YMCA-VA       
                27.44  GOLD
                29.98  SLVR
                32.03  QUAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
GOLD - Division  
  1 Banic, Madeline           18 Hallsley               23.76      23.94 GOLD   
  2 Carroll, Cailin           15 Torpedoes              25.85      25.57 GOLD   
  3 Butler, Jillian           16 Wave                   25.92      25.61 GOLD   
  4 Covington, Taylor         16 Hst Hurricanes         26.50      26.06 GOLD   
  5 Autry, Melissa            15 FAST                   26.12      26.43 GOLD   
  6 Newton, Kasey             18 Sharks                 27.20      27.29 GOLD   
SLVR - Division  
  1 Clemens, Chloe            15 HPST                   27.59      26.64 GOLD+  
  2 Hadland, Kari             15 Marlins                27.57      27.14 GOLD+  
  3 Jakim, Sadie              16 Marlins                28.00      27.17 GOLD+  
  4 Eggleston, Jordan         17 QM                     27.50      27.20 GOLD+  
  5 Granger, Megan            18 Stingrays              27.50      27.41 GOLD+  
  6 Motsett, Aleyna           15 FAST                   27.85      27.66 SLVR   
  7 Shoemaker, Jordan         18 HPST                   27.89      27.88 SLVR   
  8 Strickland, Hallie        15 Waveriders             27.58      28.09 SLVR   
  9 Payne, Samantha           17 CRA                    28.38      28.14 SLVR   
 10 Gabrielson, Maja          16 Founders Bridge        28.29      28.17 SLVR   
 11 Shoemaker, Megan          16 HPST                   28.90      28.26 SLVR   
 12 Enslen, Hannah            15 Wave                   29.38      28.57 SLVR   
 13 Hunter, Megan             15 HPST                   29.04      28.78 SLVR   
 14 Douglas, Antonia          18 Marlins                28.41      28.93 SLVR   
 15 Curran, Keely             17 Tiger Sharks           29.00      29.36 SLVR   
 16 Montemurro, Marisa        17 Tiger Sharks           28.90      29.71 SLVR   
 17 Storey, Devin             15 CRA                    29.74      29.77 SLVR   
 18 Turner, Erin              17 FAST                   29.56      29.97 SLVR   
BRNZ - Division  
  1 Melton, Livi              15 Marlins                30.27      27.99 SLVR+  
  2 Dance, Callie             16 Torpedoes              30.66      29.33 SLVR+  
  3 Puleo, Emily              16 Wave                   30.27      29.73 SLVR+  
  4 White, Kristy             17 CRA                    30.30      29.76 SLVR+  
  5 VanStory, Billie Jade     16 Torpedoes              30.72      29.94 SLVR+  
  6 Morris, Taylor            18 CRA                    30.44      29.99 QUAL   
  7 Kiser, MaKenzie           15 FAST                   30.15      30.08 QUAL   
  8 Fryzlewicz, Lauren        16 Hst Hurricanes         31.17      30.22 QUAL   
  9 Baldacci, Claire          17 QM                     30.33      30.32 QUAL   
 10 Hug, Jordan               15 Torpedoes              30.59      30.34 QUAL   
 11 Nash, Kelsie              18 Torpedoes              31.00      30.42 QUAL   
 12 Ficara, Gabrielle         15 Barracudas             31.75      30.79 QUAL   
 13 Tucker, Ellen Jane        15 QM                     32.02      30.81 QUAL   
 14 Moon, Meghan              15 Torpedoes              31.33      31.00 QUAL   
 15 Ambrose, Kendall          17 FAST                   31.53      31.10 QUAL   
 16 Gutzwiller, Hannah        15 Barracudas             31.71      31.50 QUAL   
 17 Robinson, Nikki           18 CRA                    31.19      31.65 QUAL   
 18 Horning, Lori             16 CRA                    31.38      31.93 QUAL   
 19 Fernandes, Andreya        15 Waveriders             30.90      32.01 QUAL   
 20 Tinsley, Brittany         15 Frogs                  30.72      32.14        
 21 Fox, Reilly               17 Wave                   31.51      32.17        
 22 Jennings, Grace           15 Waveriders             33.73      32.73        
 23 McBain, Cassidy           15 FAST                   31.92      32.90        
 24 Colaiacovo, Caelan        15 Tiger Sharks           33.00      33.54        
 25 Suddarth, Cammy           16 Walton Lake            33.57      34.08        
 26 Cordova, Abigail          15 MCC                    36.46      36.94        
 27 Dugger, Anne              15 Blue Dolphins          38.29      40.09        
 28 Jordan, Ashlie            15 Frogs                  44.11      44.02        
 
Event 65  Boys 13-14 50 Yard Backstroke Intermediate
===============================================================================
    CAL Yard: ! 24.85   7/22/2013 Cody A. Bollinger at 2013 CAL, BST-VA        
                32.56  GOLD
                37.00  SLVR
                41.37  QUAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
GOLD - Division  
  1 Polino, Ryan              14 Wave                   27.04      26.36 GOLD   
  2 Mills, Colby              13 CRA                    27.54      26.74 GOLD   
  3 Kerr, Adam                13 HPST                   27.76      26.98 GOLD   
  4 Doyle, Connor             14 Marlins                28.23      27.63 GOLD   
  5 Nichols, Noah             13 Tiger Sharks           28.19      28.48 GOLD   
  6 Kidd, Alex                13 Marlins                28.24      28.84 GOLD   
  7 Flisiak, Dominik          14 Waveriders             29.57      29.01 GOLD   
  8 Evitts, Andrew            13 Waveriders             32.39      31.35 GOLD   
  9 Rodriguez, Jorge          14 Barracudas             31.20      31.82 GOLD   
 10 Winch, Alex               13 Tiger Sharks           30.88      32.26 GOLD   
 11 McKey, Sam                13 YMCA                   31.81      32.61 SLVR   
SLVR - Division  
  1 Senter, Michael           14 Wave                   34.43      31.94 GOLD+  
  2 Farris, Matthew           14 Tiger Sharks           34.10      32.02 GOLD+  
  3 Gardiner, Trey            13 Wave                   32.62      32.31 GOLD+  
  4 Long, Zach                14 QM                     32.83      32.45 GOLD+  
  5 Cleavenger, Colby         13 Crocodiles             33.51      32.71 SLVR   
  6 Curran, Coleman           14 Tiger Sharks           33.52      33.00 SLVR   
  7 Vanderslice, Alex         14 QM                     34.14      34.09 SLVR   
  8 Clark, Levi               13 Tsunamis               34.33      34.63 SLVR   
  9 Barber, Coleman           14 CRA                    35.14      34.71 SLVR   
 10 Fish, Evan                13 Marlins                36.65      35.01 SLVR   
 11 Ivey, Kevin               13 Tiger Sharks           36.44      35.71 SLVR   
 12 Townsend, Riley           14 Sharks                 36.62      36.05 SLVR   
 13 Weeks, David              13 HPST                   36.51      37.43 QUAL   
BRNZ - Division  
  1 Williams, Zachary         14 CRA                    37.09      35.05 SLVR+  
  2 Cardani, Caleb            13 YMCA                   37.20      36.03 SLVR+  
  3 Moore, Dylan              14 Marlins                38.55      36.28 SLVR+  
  4 Stover, Harrison          13 HPST                   37.61      36.87 SLVR+  
  5 Wills, Jacob              14 Wave                   38.12      36.90 SLVR+  
  6 Renshaw, Colby            13 FAST                   37.23      36.98 SLVR+  
  7 Autry, Mark               13 FAST                   39.04      37.02 QUAL   
  8 Sawyer, Kyle              13 Marlins                37.38      37.96 QUAL   
  9 Brinegar, Nicholas        13 Waveriders             39.96      38.32 QUAL   
 10 Fleming, Patrick          13 FAST                   39.89      38.77 QUAL   
 11 Krause, Ryan              13 Marlins                39.39      38.80 QUAL   
 12 Williams, Ross            14 Walton Lake            39.82      39.26 QUAL   
 13 Audet, Sam                13 Barracudas             41.10      39.31 QUAL   
 14 Flattum, Mitchell         13 Tsunamis               40.33      39.45 QUAL   
 15 Howell, Tyler             13 Tiger Sharks           44.52      39.52 QUAL+  
 16 Bill, Kevin               13 Torpedoes              40.10      39.61 QUAL   
 17 Pollock, Beau             13 Frogs                  38.89      39.96 QUAL   
 18 Sprenkle, Charlie         13 Wave                   40.02      40.02 QUAL   
 19 Dancey, Nicholas          13 CRA                    41.02      40.57 QUAL   
 20 Green, Cashion            13 Sharks                 41.26      40.69 QUAL   
 21 Doan, Grant               14 FAST                   39.54      41.25 QUAL   
 22 Olsen, Luke               14 Marlins                40.05      41.73        
 23 Harwood, Cabell           14 Marlins                40.69      41.82        
 24 Hurt, Patrick             13 Sharks                 42.11      42.94        
 25 Cordova, Michael          14 MCC                    47.18      46.96        
 -- Lemons, Andrew            14 Tsunamis               40.87         DQ        
 -- Varela, Sammy             14 Walton Lake            39.05         DQ        
 
Event 66  Girls 13-14 50 Yard Backstroke Intermediate
===============================================================================
    CAL Yard: ! 27.67   7/22/2013 Meghan Burton at 2013 CAL Cham, SCC-VA       
                34.46  GOLD
                39.16  SLVR
                43.24  QUAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
GOLD - Division  
  1 Martin, Myra Anne         13 CRA                    30.43      29.40 GOLD   
  2 Crouch, Gabby             14 CRA                    31.71      30.34 GOLD   
  3 Pajimola, Angel           14 CRA                    31.34      30.36 GOLD   
  4 Cooper, Jacqueline        14 Marlins                31.64      31.64 GOLD   
  5 Sarnecky, Kendall         13 Torpedoes              32.34      31.82 GOLD   
  6 Malkerson, Kathleen       13 YMCA                   31.93      31.87 GOLD   
  7 Stoll, Mackenzie          13 Marlins                32.23      32.04 GOLD   
  8 Aud, Sarah                13 QM                     31.93      32.13 GOLD   
  9 Ward, Grace               13 Marlins                31.62      32.32 GOLD   
 10 Ficara, Emma              13 Barracudas             32.17      32.36 GOLD   
 11 Shockley, Caroline        13 HPST                   33.38      33.63 GOLD   
 12 Whetstine, Cassidy        13 Torpedoes              33.40      34.21 GOLD   
 13 Rodriguez, Lisette        13 Torpedoes              34.40      34.39 GOLD   
 14 Covington, Emily          14 Hst Hurricanes         34.00      34.83 SLVR   
SLVR - Division  
  1 Willis, Olivia            14 Wave                   35.13      32.26 GOLD+  
  2 Ky, April Lilly           14 Waveriders             35.18      33.78 GOLD+  
  3 Marshall, Charlotte       14 Sharks                 36.27      34.20 GOLD+  
  4 Gregory, Kenley           14 QM                     37.72      34.39 GOLD+  
  5 Potts, Alicen             14 Walton Lake            35.37      34.70 SLVR   
  6 Shepherd, Ellie           13 FAST                   36.47      35.38 SLVR   
  6 Hartwill, Angel           13 Marlins                36.94      35.38 SLVR   
  8 Rowe, Abby                14 Sharks                 35.60      35.62 SLVR   
  9 Raikes, Abby              13 Marlins                35.98      35.87 SLVR   
 10 Duncan, Madison           14 CRA                    36.94      35.88 SLVR   
 11 Gilman, Sharon Marie      13 FAST                   35.51      35.90 SLVR   
 12 Faherty, Lauren           14 Torpedoes              35.82      35.91 SLVR   
 13 Turner, Emily             14 FAST                   35.60      36.20 SLVR   
 14 Palmer, Madeline          14 Hst Hurricanes         36.31      36.24 SLVR   
 15 Lopez, Sydney             14 Torpedoes              36.82      36.75 SLVR   
 16 Metcalf, Olga             14 Tiger Sharks           38.32      36.81 SLVR   
 17 Swenson, Emily            14 Tiger Sharks           36.19      36.93 SLVR   
 18 Gerow, Molly              13 YMCA                   38.02      37.56 SLVR   
 19 Melton, Valerie           14 CRA                    38.53      38.09 SLVR   
 20 Potts, Elizabeth          13 Walton Lake            39.16      38.87 SLVR   
 21 Wiley, Alexa              13 Marlins                38.05      38.94 SLVR   
 22 McCormick, Amanda         13 Barracudas             37.65      40.04 QUAL   
 -- Schroen, Samantha         14 Tsunamis               34.48         DQ        
BRNZ - Division  
  1 Nuckols, Braeley          14 Barracudas             39.63      36.32 SLVR+  
  2 Macenka, Rachel           13 Marlins                39.35      36.49 SLVR+  
  3 Tyre, Alyssa              13 Torpedoes              39.17      38.02 SLVR+  
  4 Parsons, Ashley           13 Tsunamis               40.72      39.18 QUAL   
  5 Tinsley, Amanda           13 Frogs                  39.80      39.68 QUAL   
  6 Harbert, Julia            13 CRA                    40.88      39.75 QUAL   
  7 Williams, Karlee          13 FAST                   40.21      39.87 QUAL   
  8 Taylor, Riley             13 HPST                   42.82      39.89 QUAL   
  9 Montemurro, Olivia        13 Tiger Sharks           40.51      40.01 QUAL   
 10 Woods, Savanna            13 FAST                   39.19      40.19 QUAL   
 11 Wells, Grace              13 QM                     39.33      40.29 QUAL   
 12 O'Donnell, Katelyn        13 FAST                   42.33      40.67 QUAL   
 13 Richardson, Megan         13 Torpedoes              40.20      41.03 QUAL   
 14 LaBella, Jayna            13 Barracudas             41.53      41.10 QUAL   
 15 Luczak, Bailey            13 Sea Dragons            42.21      41.38 QUAL   
 16 Bennett, Ruth             13 YMCA                   42.83      41.52 QUAL   
 17 McKee, Tamsyn             13 QM                     42.81      41.54 QUAL   
 18 Jordan, Abby              13 Frogs                  40.72      41.86 QUAL   
 19 Louthan, Annie Grace      13 Hst Hurricanes         40.49      42.23 QUAL   
 20 Knowles, Caitlin          14 Tsunamis               40.99      42.31 QUAL   
 21 Gregory, Kayla            13 MCC                    42.04      42.47 QUAL   
 22 Spacek, Taylor            13 Blue Dolphins          42.43      42.48 QUAL   
 23 Robinson, Abigail         14 Wave                   39.66      42.52 QUAL   
 24 Dingus, Isabel            14 QM                     41.55      43.34        
 25 Misson, Lauren            13 Waveriders             44.97      44.58        
 26 Carter, Tiona             14 Crocodiles             42.83      45.34        
 27 Livingston, Katie         14 Hallsley               42.79      45.61        
 
Event 67  Boys 15-18 50 Yard Backstroke Senior
===============================================================================
    CAL Yard: ! 24.00   7/21/2014 Cody A. Bollinger at 2014 CAL, BST-VA        
                28.35  GOLD
                32.23  SLVR
                35.22  QUAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
GOLD - Division  
  1 Bollinger, Cody           16 Marlins                26.71      23.49!GOLD   
  2 Newkirk, Jeff             18 Wave                   24.77      24.23 GOLD   
  3 Groh, Patrick             17 Sharks                 25.53      26.19 GOLD   
  4 Barto, Philip             17 Tiger Sharks           25.99      26.63 GOLD   
 -- York, Jonathan            15 FAST                   27.37         DQ        
SLVR - Division  
  1 Kontopanos, Victor        16 MCC                    28.64      27.90 GOLD+  
  2 Faherty, Justin           16 Torpedoes              29.59      29.24 SLVR   
  3 Rice, Matthew             15 Waveriders             30.38      29.77 SLVR   
  4 Brockwell, Ian            16 Frogs                  29.04      30.03 SLVR   
  5 Kemp, Anderson            18 Sharks                 29.89      30.26 SLVR   
  6 Tremain, David            15 YMCA                   30.54      30.34 SLVR   
  7 Phelps, Clark             18 YMCA                   30.53      30.89 SLVR   
  8 Louthan, Ty               15 Hst Hurricanes         31.57      30.97 SLVR   
  9 Rodriguez, Javier         15 Barracudas             30.70      31.11 SLVR   
 10 Via, Lucas                16 QM                     30.60      31.34 SLVR   
 11 Stearns, Jimmy            18 Marlins                30.56      31.75 SLVR   
 12 Gardiner, John            17 Wave                   31.58      32.24 QUAL   
 13 Benfanti, Alex            17 Hst Hurricanes         31.25      32.90 QUAL   
 14 Cox, Mason                18 Walton Lake            32.07      32.92 QUAL   
BRNZ - Division  
  1 Lewandowski, Matthew      16 Sea Dragons            33.39      30.82 SLVR+  
  2 Moon, Sean                17 Torpedoes              32.62      31.07 SLVR+  
  3 Hunter, Brandon           18 HPST                   32.61      31.70 SLVR+  
  4 Felice, Mark              17 FAST                   32.58      31.95 SLVR+  
  5 Harwood, Tyler            17 Marlins                32.95      32.03 SLVR+  
  6 Jesmer, Mason             17 Blue Dolphins          33.17      32.06 SLVR+  
  7 Jakim, James              18 Marlins                32.94      32.18 SLVR+  
  8 Woodward, Jeff            16 Stingrays              32.65      32.37 QUAL   
  9 Higley, Austin            18 Crocodiles             33.72      32.41 QUAL   
 10 Mogel, Grayson            16 QM                     34.04      32.62 QUAL   
 11 Kemp, Paul                16 Sharks                 33.19      32.92 QUAL   
 12 Cardwell, Jacob           16 CRA                    33.25      33.55 QUAL   
 13 Canady, Ryan              16 CRA                    32.71      33.59 QUAL   
 14 Sweeney, Aaron            15 CRA                    33.97      34.03 QUAL   
 15 Farrar, Tyler             17 Wave                   34.41      34.11 QUAL   
 16 Sadler, Alec              17 Wave                   35.15      34.64 QUAL   
 17 Knappe, Chris             16 Wave                   33.28      35.02 QUAL   
 18 Carroll, Jacob            16 Waveriders             36.81      35.78        
 19 Stromberg, Ty             15 Frogs                  38.28      38.14        
 20 Ritter, Zach              15 Walton Lake            40.53      39.12        
 21 Farmer, Evan              15 MCC                    40.46      39.87        
 
Event 68  Girls 15-18 50 Yard Backstroke Senior
===============================================================================
    CAL Yard: ! 27.56   7/21/2014 Casey Fanz at 2014 CAL Champs, YMCA-VA       
                31.62  GOLD
                35.51  SLVR
                38.54  QUAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
GOLD - Division  
  1 Banic, Madeline           18 Hallsley               26.13      25.80!GOLD   
  2 Curry, Camryn             16 Marlins                28.55      26.89!GOLD   
  3 Payne, Meaghan            15 CRA                    30.68      30.23 GOLD   
  4 Banic, Claire             15 FAST                   30.89      30.42 GOLD   
  5 Alston, Morgan            18 HPST                   30.90      31.91 SLVR   
  6 Curran, Keely             17 Tiger Sharks           31.57      32.98 SLVR   
SLVR - Division  
  1 Eggleston, Jordan         17 QM                     31.89      30.58 GOLD+  
  2 Hamilton, Alice           15 CRA                    31.96      30.70 GOLD+  
  3 Covington, Taylor         16 Hst Hurricanes         31.88      30.87 GOLD+  
  4 Henry, Caroline           17 Tiger Sharks           31.98      31.50 GOLD+  
  5 Jakim, Sadie              16 Marlins                32.13      31.57 GOLD+  
  6 Motsett, Aleyna           15 FAST                   32.58      31.74 SLVR   
  7 Gabrielson, Maja          16 Founders Bridge        33.29      32.32 SLVR   
  8 Payne, Samantha           17 CRA                    32.98      32.50 SLVR   
  9 Shoemaker, Megan          16 HPST                   33.13      32.52 SLVR   
 10 Granger, Megan            18 Stingrays              32.66      33.07 SLVR   
 11 Geiszler, Erin            16 Waveriders             33.37      33.46 SLVR   
 12 Tatum, Madelyn            15 CRA                    33.93      33.57 SLVR   
 13 Horning, Lori             16 CRA                    35.28      35.10 SLVR   
 14 Dance, Callie             16 Torpedoes              35.20      35.49 SLVR   
 15 Morris, Taylor            18 CRA                    35.19      35.58 QUAL   
BRNZ - Division  
  1 Melton, Livi              15 Marlins                36.34      32.50 SLVR+  
  2 Johnson, Eva              15 QM                     35.65      33.81 SLVR+  
  3 Daniluk, Katie            15 Waveriders             35.63      34.86 SLVR+  
  4 Storey, Devin             15 CRA                    35.74      34.91 SLVR+  
  5 Snow, Helena              18 Waveriders             36.24      35.19 SLVR+  
  6 Kiser, MaKenzie           15 FAST                   35.76      35.65 QUAL   
  7 McBain, Cassidy           15 FAST                   35.83      35.82 QUAL   
  8 Nash, Kelsie              18 Torpedoes              36.56      35.98 QUAL   
  9 Montemurro, Marisa        17 Tiger Sharks           35.59      36.08 QUAL   
 10 Nicholson, Kailey         15 Wave                   36.93      36.31 QUAL   
 11 Hunter, Megan             15 HPST                   36.31      36.32 QUAL   
 12 Puleo, Emily              16 Wave                   36.81      36.45 QUAL   
 13 Fryzlewicz, Lauren        16 Hst Hurricanes         37.02      36.61 QUAL   
 14 Wiltshire, Kalie          15 Stingrays              35.88      36.92 QUAL   
 15 Gutzwiller, Hannah        15 Barracudas             36.81      37.60 QUAL   
 16 Ayala, Callie             15 FAST                   38.05      37.86 QUAL   
 17 Wells, Hannah             15 QM                     37.89      38.65        
 18 Morris, Jordan            15 CRA                    36.41      38.83        
 19 Howell, Madison           17 Tiger Sharks           37.56      39.05        
 20 Robinson, Nikki           18 CRA                    37.77      39.26        
 20 Ambrose, Paige            16 FAST                   38.33      39.26        
 22 Tinsley, Brittany         15 Frogs                  38.37      40.02        
 23 Cordova, Abigail          15 MCC                    43.85      45.14        
 -- Hofmann, Sela             15 Walton Lake            42.42         DQ        
 
Event 69  Boys 13-14 50 Yard Butterfly Intermediate
===============================================================================
    CAL Yard: ! 24.14   7/21/2014 Clark Beach at 2014 CAL Champs, HST-VA       
                29.24  GOLD
                33.15  SLVR
                36.96  QUAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
GOLD - Division  
  1 Polino, Ryan              14 Wave                   26.54      26.19 GOLD   
  2 Barnett, Jack             14 Wave                   27.23      26.22 GOLD   
  3 Coffey, Seanpaul          14 Frogs                  27.19      26.55 GOLD   
  4 Marshall, Fletcher        13 QM                     27.82      26.68 GOLD   
  5 Doyle, Connor             14 Marlins                27.75      27.05 GOLD   
  6 Nichols, Noah             13 Tiger Sharks           27.64      27.13 GOLD   
SLVR - Division  
  1 Senter, Michael           14 Wave                   30.50      28.74 GOLD+  
  2 Vanderslice, Alex         14 QM                     30.26      28.97 GOLD+  
  3 Gardiner, Trey            13 Wave                   30.12      29.53 SLVR   
  4 Flisiak, Dominik          14 Waveriders             29.57      29.81 SLVR   
  5 Geiszler, Justin          13 Waveriders             30.07      30.20 SLVR   
  6 Coryell, Jack             14 Wave                   30.78      30.24 SLVR   
  6 Potter, OZ                13 CRA                    30.19      30.24 SLVR   
  8 Evitts, Andrew            13 Waveriders             31.50      30.25 SLVR   
  9 Carraway, Andrew          14 CRA                    29.48      30.53 SLVR   
 10 Nygaard, Max              14 HPST                   31.48      31.11 SLVR   
 11 McKey, Sam                13 YMCA                   30.40      31.31 SLVR   
 12 Herman, Michael           14 Walton Lake            32.20      31.83 SLVR   
 13 Rodriguez, Jorge          14 Barracudas             30.71      31.94 SLVR   
 14 Yeomans, Micah            13 Barracudas             31.89      32.47 SLVR   
 15 Quinones, Dylan           14 YMCA                   31.91      33.55 QUAL   
BRNZ - Division  
  1 Farren, Jack              14 Marlins                33.35      32.07 SLVR+  
  2 Ackerley, Justin          14 Barracudas             33.48      32.10 SLVR+  
  3 Autry, Mark               13 FAST                   33.94      32.96 SLVR+  
  4 Townsend, Riley           14 Sharks                 33.36      33.04 SLVR+  
  5 Varela, Sammy             14 Walton Lake            35.79      33.13 SLVR+  
  6 Renshaw, Colby            13 FAST                   34.07      33.60 QUAL   
  7 Johnston, Riley           14 Stingrays              36.64      34.14 QUAL   
  8 Brinegar, Nicholas        13 Waveriders             36.18      34.73 QUAL   
  9 Valentine, Chad           13 Tsunamis               36.42      34.97 QUAL   
 10 Williams, Ross            14 Walton Lake            36.06      35.18 QUAL   
 11 Pollock, Beau             13 Frogs                  35.61      35.45 QUAL   
 12 Fleming, Patrick          13 FAST                   35.44      36.05 QUAL   
 13 Jeter, Brandon            13 Wave                   36.64      36.40 QUAL   
 14 Audet, Sam                13 Barracudas             36.38      36.89 QUAL   
 15 Lindsay, TJ               14 HPST                   45.98      43.86        
 
Event 70  Girls 13-14 50 Yard Butterfly Intermediate
===============================================================================
    CAL Yard: ! 26.84   7/22/2013 Meghan Burton at 2013 CAL Cham, SCC-VA       
                31.43  GOLD
                36.54  SLVR
                40.19  QUAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
GOLD - Division  
  1 Hutton, Olivia            14 FAST                   27.98      27.83 GOLD   
  2 Sarnecky, Kendall         13 Torpedoes              30.18      29.01 GOLD   
  3 Ficara, Emma              13 Barracudas             29.93      29.29 GOLD   
  4 Malkerson, Kathleen       13 YMCA                   29.90      29.68 GOLD   
  5 Shand, Molly              14 Hst Hurricanes         30.09      29.77 GOLD   
  6 Shoemaker, Lauren         13 HPST                   30.84      30.20 GOLD   
  7 Cooper, Jacqueline        14 Marlins                30.43      30.63 GOLD   
  8 Geiszler, Peyton          13 Waveriders             30.94      30.67 GOLD   
  9 Meffert, Caroline         14 HPST                   31.24      31.14 GOLD   
SLVR - Division  
  1 Crouch, Gabby             14 CRA                    31.55      28.31 GOLD+  
  2 Rodriguez, Lisette        13 Torpedoes              32.75      31.09 GOLD+  
  3 Keatley, Quinn            13 Tsunamis               31.58      31.29 GOLD+  
  4 Schroen, Samantha         14 Tsunamis               32.93      31.49 SLVR   
  5 Potts, Alicen             14 Walton Lake            32.45      31.56 SLVR   
  6 Rodriguez, Julissa        13 Torpedoes              31.72      31.58 SLVR   
  7 Ertzner, Danielle         14 CRA                    32.36      31.83 SLVR   
  8 Ward, Grace               13 Marlins                32.54      31.91 SLVR   
  9 Whetstine, Cassidy        13 Torpedoes              32.23      32.02 SLVR   
 10 Gregory, Kenley           14 QM                     33.32      32.20 SLVR   
 11 Levon, Emma               13 Barracudas             33.84      32.59 SLVR   
 12 Duncan, Madison           14 CRA                    33.32      32.61 SLVR   
 13 Gilman, Sharon Marie      13 FAST                   33.29      33.18 SLVR   
 14 Raikes, Abby              13 Marlins                33.98      33.31 SLVR   
 15 O'Donnell, Katelyn        13 FAST                   36.06      33.54 SLVR   
 16 Hartwill, Angel           13 Marlins                34.31      33.76 SLVR   
 17 Rowe, Abby                14 Sharks                 34.26      34.88 SLVR   
 18 Shepherd, Ellie           13 FAST                   33.87      35.16 SLVR   
 19 Covington, Emily          14 Hst Hurricanes         33.22      35.29 SLVR   
 20 McCormick, Amanda         13 Barracudas             36.27      35.61 SLVR   
 21 Dintino, Caileigh         14 YMCA                   35.97      35.64 SLVR   
 22 Puleo, Grace              14 Wave                   33.68      35.71 SLVR   
 23 Lopez, Sydney             14 Torpedoes              34.41      36.73 QUAL   
 -- Phelps, Kara              14 YMCA                   33.27         DQ        
BRNZ - Division  
  1 Nuckols, Braeley          14 Barracudas             36.90      34.62 SLVR+  
  2 Parsons, Ashley           13 Tsunamis               37.00      35.21 SLVR+  
  3 Mellon, Makenna           14 Marlins                36.83      35.32 SLVR+  
  4 Melton, Valerie           14 CRA                    37.04      35.52 SLVR+  
  5 Czenczek, Elizabeth       14 Waveriders             36.60      35.68 SLVR+  
  6 Palmer, Madeline          14 Hst Hurricanes         37.84      36.04 SLVR+  
  7 Elim, McKenzie            14 Tiger Sharks           37.03      36.39 SLVR+  
  8 Marshall, Charlotte       14 Sharks                 37.19      36.82 QUAL   
  9 LaBella, Jayna            13 Barracudas             36.87      36.96 QUAL   
 10 Woodward, Joy             13 Stingrays              37.92      37.03 QUAL   
 11 Tinsley, Amanda           13 Frogs                  37.15      37.30 QUAL   
 12 Huwar, Jessica            13 Founders Bridge        36.78      37.38 QUAL   
 13 Steiner, Allyson          13 Barracudas             36.72      37.48 QUAL   
 14 Spichiger, Carrie         14 Sharks                 37.52      37.50 QUAL   
 15 Higley, Hannah            14 Crocodiles             40.05      37.64 QUAL   
 16 Easter, Gabi              13 Waveriders             37.75      37.76 QUAL   
 17 Macenka, Rachel           13 Marlins                37.17      37.80 QUAL   
 18 Garrett, Mason            14 Wave                   39.67      38.12 QUAL   
 19 Palmer, Rachel            14 CRA                    37.51      38.54 QUAL   
 20 Metcalf, Olga             14 Tiger Sharks           38.63      39.19 QUAL   
 21 Wolfe, Britney            14 Frogs                  39.77      39.59 QUAL   
 22 Dingus, Isabel            14 QM                     37.80      40.04 QUAL   
 23 Gerow, Molly              13 YMCA                   39.99      40.43        
 24 Kemp, Gabrielle           13 Sharks                 39.68      41.29        
 25 Tyre, Alyssa              13 Torpedoes              39.10      41.67        
 26 Staneart, Ashleigh        14 MCC                    42.21      44.42        
 27 Livingston, Katie         14 Hallsley               53.52      56.04        
 
Event 71  Boys 15-18 50 Yard Butterfly Senior
===============================================================================
    CAL Yard: ! 22.77   7/28/2006 Bryan Pinkston at 2006 Champs, HPST-VA       
                26.33  GOLD
                29.35  SLVR
                31.54  QUAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
GOLD - Division  
  1 Kontopanos, Victor        16 MCC                    25.07      24.38 GOLD   
  2 Brockwell, Ian            16 Frogs                  25.96      25.88 GOLD   
SLVR - Division  
  1 Jenkins, Bradley          16 Sharks                 26.44      26.56 SLVR   
  2 York, Jonathan            15 FAST                   27.25      27.17 SLVR   
  3 Stearns, Jimmy            18 Marlins                26.97      27.28 SLVR   
  4 Kemp, Anderson            18 Sharks                 27.46      27.68 SLVR   
  5 Knappe, Chris             16 Wave                   27.38      27.98 SLVR   
  6 Faherty, Justin           16 Torpedoes              27.78      28.07 SLVR   
  7 Jesmer, Mason             17 Blue Dolphins          27.80      28.12 SLVR   
  8 Covert, Stephen           15 CRA                    29.05      28.57 SLVR   
  9 Canady, Ryan              16 CRA                    28.02      28.89 SLVR   
 10 Benfanti, Alex            17 Hst Hurricanes         29.34      28.98 SLVR   
 11 Phelps, Clark             18 YMCA                   29.19      29.81 QUAL   
BRNZ - Division  
  1 Flowers, James            17 QM                     29.93      28.59 SLVR+  
  2 Parisi, Matthew           15 Marlins                29.72      28.68 SLVR+  
  3 Gorruso, Vincent          15 Stingrays              29.82      28.78 SLVR+  
  4 Sadler, Alec              17 Wave                   30.66      29.23 SLVR+  
  5 Higley, Austin            18 Crocodiles             30.99      29.32 SLVR+  
  6 Louthan, Ty               15 Hst Hurricanes         29.51      29.39 QUAL   
  7 Hunter, Brandon           18 HPST                   29.89      29.46 QUAL   
  8 Rice, Matthew             15 Waveriders             29.90      29.62 QUAL   
  9 Sadler, Ryder             15 Wave                   30.70      29.73 QUAL   
 10 Tremain, David            15 YMCA                   29.73      29.92 QUAL   
 11 Rodriguez, Javier         15 Barracudas             30.31      30.00 QUAL   
 12 Harwood, Tyler            17 Marlins                30.40      30.22 QUAL   
 13 Yeomans, Jesse            16 Barracudas             30.62      30.53 QUAL   
 14 Felice, Mark              17 FAST                   30.04      30.71 QUAL   
 15 Russotti, Steven          15 Tiger Sharks           31.37      30.75 QUAL   
 16 Gardiner, John            17 Wave                   30.79      30.78 QUAL   
 17 Seaborn, Carter           16 QM                     31.47      31.79        
 18 Beckwith, B.J.            15 Walton Lake            30.53      31.97        
 19 Robinson, Josh            15 CRA                    33.72      33.21        
 20 Gates, Zane               15 Sharks                 37.59      34.74        
 21 Stromberg, Ty             15 Frogs                  36.75      35.29        
 22 Farmer, Evan              15 MCC                    38.45      35.56        
 
Event 72  Girls 15-18 50 Yard Butterfly Senior
===============================================================================
    CAL Yard: ! 26.58   7/26/2003 Meg Gill, CRA-VA                             
                29.51  GOLD
                33.09  SLVR
                35.46  QUAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
GOLD - Division  
  1 Banic, Madeline           18 Hallsley               24.69      25.36!GOLD   
  2 Curry, Camryn             16 Marlins                27.55      27.36 GOLD   
  3 Carroll, Cailin           15 Torpedoes              27.76      28.45 GOLD   
  4 Autry, Melissa            15 FAST                   27.97      28.48 GOLD   
  5 Payne, Meaghan            15 CRA                    29.01      28.53 GOLD   
  6 Covington, Taylor         16 Hst Hurricanes         28.64      28.81 GOLD   
  7 Clemens, Chloe            15 HPST                   29.16      29.81 SLVR   
  8 Alston, Morgan            18 HPST                   29.43      30.92 SLVR   
SLVR - Division  
  1 Hamilton, Alice           15 CRA                    31.03      28.61 GOLD+  
  2 Shoemaker, Jordan         18 HPST                   29.69      29.47 GOLD+  
  3 Newton, Kasey             18 Sharks                 29.65      29.49 GOLD+  
  4 Eckerd, Anna              16 FAST                   30.08      29.68 SLVR   
  5 Dance, Callie             16 Torpedoes              32.50      29.95 SLVR   
  6 Jakim, Sadie              16 Marlins                30.24      29.96 SLVR   
  7 Motsett, Aleyna           15 FAST                   30.22      30.39 SLVR   
  8 Strickland, Hallie        15 Waveriders             30.63      30.64 SLVR   
  9 Enslen, Hannah            15 Wave                   30.45      30.68 SLVR   
 10 Hadland, Kari             15 Marlins                31.29      30.87 SLVR   
 11 Payne, Samantha           17 CRA                    30.76      30.95 SLVR   
 12 Henry, Caroline           17 Tiger Sharks           31.07      31.33 SLVR   
 13 White, Kristy             17 CRA                    31.20      31.58 SLVR   
 14 Gabrielson, Maja          16 Founders Bridge        31.53      31.69 SLVR   
 15 Puleo, Emily              16 Wave                   31.76      32.25 SLVR   
BRNZ - Division  
  1 Geiszler, Erin            16 Waveriders             33.24      31.63 SLVR+  
  2 Morris, Taylor            18 CRA                    34.05      33.02 SLVR+  
  3 Daniluk, Katie            15 Waveriders             33.83      33.03 SLVR+  
  4 Granger, Megan            18 Stingrays              33.31      33.22 QUAL   
  5 Snow, Helena              18 Waveriders             34.06      33.26 QUAL   
  6 Kiser, MaKenzie           15 FAST                   33.54      34.24 QUAL   
  7 Hug, Jordan               15 Torpedoes              34.38      34.63 QUAL   
  8 Fryzlewicz, Lauren        16 Hst Hurricanes         35.26      35.16 QUAL   
  9 Turner, Erin              17 FAST                   34.19      35.27 QUAL   
 10 Tinsley, Brittany         15 Frogs                  33.79      35.88        
 11 Tatum, Madelyn            15 CRA                    34.68      36.03        
 12 Robinson, Nikki           18 CRA                    34.09      36.07        
 13 Louth, Sarah              15 QM                     36.72      36.11        
 14 Morris, Jordan            15 CRA                    33.18      36.16        
 15 Bruckner, Kathy           15 Torpedoes              34.14      36.19        
 16 Swenson, Katie            17 Tiger Sharks           36.08      36.34        
 17 Fox, Reilly               17 Wave                   37.37      37.29        
 18 Wells, Hannah             15 QM                     39.95      37.47        
 19 Hofmann, Sela             15 Walton Lake            40.50      37.83        
 20 Dupre, Mikayla            17 CRA                    38.93      38.52        
 
Event 73  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke Intermediate
===============================================================================
    CAL Yard: ! 28.80   7/29/2011 Andy Branin at 2011 Champs, WL-VA            
                35.84  GOLD
                39.92  SLVR
                45.07  QUAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
GOLD - Division  
  1 Barnett, Jack             14 Wave                   30.23      28.66!GOLD   
  2 Kerr, Adam                13 HPST                   32.03      30.44 GOLD   
  3 Nichols, Noah             13 Tiger Sharks           32.17      30.73 GOLD   
  4 Senter, Michael           14 Wave                   33.57      31.47 GOLD   
  5 Evitts, Andrew            13 Waveriders             32.72      33.80 GOLD   
  6 Kidd, Alex                13 Marlins                34.45      33.91 GOLD   
  7 Dupre, Matthew            14 CRA                    35.00      35.05 GOLD   
  8 Yeomans, Micah            13 Barracudas             34.70      35.80 GOLD   
SLVR - Division  
  1 Coffey, Seanpaul          14 Frogs                  36.27      33.86 GOLD+  
  2 Coryell, Jack             14 Wave                   36.31      35.52 GOLD+  
  3 Curran, Coleman           14 Tiger Sharks           36.67      35.80 GOLD+  
  4 Moore, Dylan              14 Marlins                37.64      35.95 SLVR   
  5 Farris, Matthew           14 Tiger Sharks           37.22      36.33 SLVR   
  6 Carraway, Andrew          14 CRA                    36.87      36.47 SLVR   
  7 Herman, Michael           14 Walton Lake            38.22      36.85 SLVR   
  8 Ackerley, Justin          14 Barracudas             36.95      36.98 SLVR   
  9 Stover, Harrison          13 HPST                   37.02      37.11 SLVR   
 10 Griffiths, Colin          13 Torpedoes              36.62      37.14 SLVR   
 11 Long, Zach                14 QM                     36.94      37.32 SLVR   
 12 Williams, Zachary         14 CRA                    37.00      37.54 SLVR   
 13 Quinones, Dylan           14 YMCA                   38.18      38.14 SLVR   
 14 Sprenkle, Charlie         13 Wave                   37.61      38.51 SLVR   
 15 Flanagan, William         13 Frogs                  38.98      38.54 SLVR   
 16 Barber, Coleman           14 CRA                    38.71      39.53 SLVR   
 17 Willis, Spencer           13 Stingrays              39.92      39.69 SLVR   
BRNZ - Division  
  1 Gardiner, Trey            13 Wave                   40.02      36.59 SLVR+  
  2 Vanderslice, Alex         14 QM                     40.37      38.47 SLVR+  
  3 Brinegar, Nicholas        13 Waveriders             40.34      39.27 SLVR+  
  4 Potter, OZ                13 CRA                    40.97      39.55 SLVR+  
  5 Saunders, Jack            13 Torpedoes              41.47      39.79 SLVR+  
  5 Shaw, Edward              13 Wave                   40.62      39.79 SLVR+  
  7 Lemons, Andrew            14 Tsunamis               43.98      40.23 QUAL   
  8 Plummer, Nathan           13 CRA                    42.68      40.77 QUAL   
  9 Harwood, Cabell           14 Marlins                40.43      40.85 QUAL   
 10 Cleavenger, Colby         13 Crocodiles             41.05      41.03 QUAL   
 11 Ivey, Kevin               13 Tiger Sharks           41.06      41.17 QUAL   
 12 Hagen, Andrew             14 Waveriders             42.97      41.52 QUAL   
 13 Johnston, Riley           14 Stingrays              42.07      41.58 QUAL   
 14 Fish, Evan                13 Marlins                43.99      43.03 QUAL   
 15 Howell, Tyler             13 Tiger Sharks           44.09      43.07 QUAL   
 16 Flattum, Mitchell         13 Tsunamis               44.18      43.94 QUAL   
 17 Lindsay, TJ               14 HPST                   45.89      44.11 QUAL+  
 18 Jeter, Brandon            13 Wave                   44.30      44.22 QUAL   
 19 Bill, Kevin               13 Torpedoes              44.33      47.03        
 20 Olsen, Luke               14 Marlins                44.59      48.43        
 21 Hurt, Patrick             13 Sharks                 54.50      52.46        
 22 Mulkey, Harrison          13 FAST                   48.77      54.27        
 -- Cordova, Michael          14 MCC                    48.21         DQ        
 
Event 74  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke Intermediate
===============================================================================
    CAL Yard: ! 30.43   7/21/2014 Jessie Beck at 2014 CAL Champs, SL-VA        
                38.28  GOLD
                43.40  SLVR
                46.98  QUAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
GOLD - Division  
  1 Bauer, Isabelle           14 Tsunamis               35.97      33.23 GOLD   
  2 Martin, Myra Anne         13 CRA                    35.67      34.46 GOLD   
  3 Hutton, Olivia            14 FAST                   35.46      35.06 GOLD   
  4 Keatley, Quinn            13 Tsunamis               35.77      35.23 GOLD   
  5 Potts, Alicen             14 Walton Lake            36.62      35.31 GOLD   
  6 Willis, Olivia            14 Wave                   36.87      35.38 GOLD   
  7 Stoll, Mackenzie          13 Marlins                36.43      35.45 GOLD   
  8 Geiszler, Peyton          13 Waveriders             37.33      36.34 GOLD   
  9 Atzinger, Shawn           13 Sharks                 37.25      36.72 GOLD   
 10 Meffert, Caroline         14 HPST                   36.32      36.85 GOLD   
 11 Sarnecky, Kendall         13 Torpedoes              36.85      36.99 GOLD   
 12 Spichiger, Carrie         14 Sharks                 36.22      37.11 GOLD   
 13 Elim, McKenzie            14 Tiger Sharks           36.32      37.47 GOLD   
 14 Aud, Sarah                13 QM                     37.01      38.01 GOLD   
SLVR - Division  
  1 Shoemaker, Lauren         13 HPST                   38.57      37.18 GOLD+  
  2 Ky, April Lilly           14 Waveriders             38.58      38.22 GOLD+  
  3 Hartwill, Angel           13 Marlins                38.81      38.62 SLVR   
  4 Malkerson, Kathleen       13 YMCA                   40.13      39.35 SLVR   
  5 Cooper, Jacqueline        14 Marlins                39.66      39.45 SLVR   
  6 Clements, Ashley          13 Tsunamis               38.98      39.69 SLVR   
  7 Dintino, Caileigh         14 YMCA                   39.80      40.02 SLVR   
  8 Woodward, Joy             13 Stingrays              41.05      40.06 SLVR   
  9 Summitt, Sophia           13 YMCA                   40.81      40.11 SLVR   
 10 Schofield, Abigail        14 Tsunamis               40.81      40.49 SLVR   
 11 O'Berry, Erika            14 CRA                    39.95      40.65 SLVR   
 12 Nuckols, Braeley          14 Barracudas             41.51      41.20 SLVR   
 13 Turner, Emily             14 FAST                   41.57      41.22 SLVR   
 14 Winch, Emily              14 Tiger Sharks           42.15      41.23 SLVR   
 15 Montemurro, Olivia        13 Tiger Sharks           42.09      41.31 SLVR   
 16 Mellon, Makenna           14 Marlins                41.68      41.66 SLVR   
 17 Steiner, Allyson          13 Barracudas             42.53      41.77 SLVR   
 18 Garrett, Mason            14 Wave                   39.63      41.87 SLVR   
 19 Faherty, Lauren           14 Torpedoes              41.54      41.90 SLVR   
 20 Higley, Hannah            14 Crocodiles             42.10      41.91 SLVR   
 21 Czenczek, Elizabeth       14 Waveriders             42.29      42.02 SLVR   
 22 Staneart, Ashleigh        14 MCC                    41.24      42.06 SLVR   
 23 Williams, Karlee          13 FAST                   40.74      42.99 SLVR   
BRNZ - Division  
  1 Swenson, Emily            14 Tiger Sharks           44.01      42.29 SLVR+  
  2 Ward, Grace               13 Marlins                43.67      42.56 SLVR+  
  3 Dillingham, Lyndsey       14 FAST                   44.26      42.72 SLVR+  
  4 Maloney, Coleen           13 QM                     46.14      43.10 SLVR+  
  5 Woods, Savanna            13 FAST                   43.67      43.47 QUAL   
  6 Wolfe, Britney            14 Frogs                  46.40      43.76 QUAL   
  7 Levon, Emma               13 Barracudas             45.26      43.86 QUAL   
  8 Phelps, Kara              14 YMCA                   43.68      44.39 QUAL   
  9 Pabon, Valeria            14 Barracudas             44.61      44.64 QUAL   
 10 Huwar, Jessica            13 Founders Bridge        43.47      44.71 QUAL   
 11 Harbert, Julia            13 CRA                    44.90      44.81 QUAL   
 12 Carter, Tiona             14 Crocodiles             44.38      44.91 QUAL   
 13 Potts, Elizabeth          13 Walton Lake            44.46      45.05 QUAL   
 14 Marshall, Charlotte       14 Sharks                 44.89      45.07 QUAL   
 15 Tinsley, Amanda           13 Frogs                  45.32      45.12 QUAL   
 16 Louthan, Annie Grace      13 Hst Hurricanes         45.45      45.22 QUAL   
 17 Kelley, Ashlyn            13 Sea Dragons            47.57      45.27 QUAL+  
 18 Easter, Gabi              13 Waveriders             44.28      45.40 QUAL   
 19 Davis, Kristina           13 Frogs                  45.95      45.49 QUAL   
 20 LaBella, Jayna            13 Barracudas             44.44      45.91 QUAL   
 21 Gregory, Kayla            13 MCC                    45.28      46.21 QUAL   
 22 Spacek, Taylor            13 Blue Dolphins          46.77      46.47 QUAL   
 23 Rouse, Christina          13 HPST                   48.00      46.85 QUAL+  
 24 Doan, Megan               13 FAST                   46.31      48.37        
 25 Shelton, Julianna         13 Sea Dragons            51.05      49.42        
 26 Holloway, Anna            13 Sea Dragons            54.24      51.88        
 
Event 75  Boys 15-18 50 Yard Breaststroke Senior
===============================================================================
    CAL Yard: ! 27.25    1/1/1995 E. Dunham, WPST                              
                32.08  GOLD
                35.40  SLVR
                38.08  QUAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
GOLD - Division  
  1 Meffert, Phillip          16 HPST                   28.64      27.27 GOLD   
  2 Groh, Patrick             17 Sharks                 29.20      28.40 GOLD   
  3 Kontopanos, Victor        16 MCC                    30.62      29.04 GOLD   
  4 Gorruso, Vincent          15 Stingrays              31.69      31.11 GOLD   
SLVR - Division  
  1 Flowers, James            17 QM                     32.85      31.44 GOLD+  
  2 Barto, Philip             17 Tiger Sharks           32.38      32.02 GOLD+  
  3 Jakim, James              18 Marlins                34.06      32.53 SLVR   
  4 Cardwell, Jacob           16 CRA                    32.90      32.98 SLVR   
  5 Woodward, Jeff            16 Stingrays              32.93      33.08 SLVR   
  6 Sadler, Ryder             15 Wave                   34.53      33.39 SLVR   
  7 Parisi, Matthew           15 Marlins                33.99      33.40 SLVR   
  8 Evans, George             17 YMCA                   33.43      33.98 SLVR   
  9 Briggs, Mitchell          18 Tsunamis               34.24      33.99 SLVR   
 10 Jenkins, Blake            15 FAST                   35.35      34.33 SLVR   
 11 Jenkins, Bradley          16 Sharks                 35.38      34.42 SLVR   
 12 Hamilton, Benjamin        15 Torpedoes              33.99      34.45 SLVR   
 13 Moon, Sean                17 Torpedoes              35.10      35.04 SLVR   
 14 Faherty, Justin           16 Torpedoes              34.07      35.41 QUAL   
 15 Yeomans, Jesse            16 Barracudas             34.77      35.54 QUAL   
BRNZ - Division  
  1 Walsh, Matthew            17 Waveriders             35.96      35.01 SLVR+  
  2 Kemp, Paul                16 Sharks                 36.24      35.47 QUAL   
  3 Chaffin, Stone            18 MCC                    37.56      35.96 QUAL   
  4 Peace, Mason              16 FAST                   35.73      35.99 QUAL   
  5 Sweeney, Aaron            15 CRA                    36.44      36.04 QUAL   
  6 Cox, Mason                18 Walton Lake            36.71      36.11 QUAL   
  7 Holloway, Brent           17 Sea Dragons            37.88      36.53 QUAL   
  8 Troidle, Zach             16 Wave                   37.08      36.55 QUAL   
  9 Felice, Mark              17 FAST                   35.51      36.60 QUAL   
 10 Carroll, Jacob            16 Waveriders             36.05      36.95 QUAL   
 11 Russotti, Chris           18 Tiger Sharks           38.58      38.76        
 12 Cloutier, William         18 Blue Dolphins          38.03      38.91        
 13 Cleavenger, Tyler         15 Crocodiles             40.28      39.91        
 14 Seaborn, Carter           16 QM                     42.31      41.07        
 15 Ritter, Zach              15 Walton Lake            42.87      41.57        
 16 Stromberg, Ty             15 Frogs                  43.64      41.75        
 17 Potter, Greg              16 CRA                    44.51      42.38        
 -- Gates, Zane               15 Sharks                 37.70         DQ        
 
Event 76  Girls 15-18 50 Yard Breaststroke Senior
===============================================================================
    CAL Yard: ! 31.33   7/13/2004 Morgan Kowalchuk at Queensmill, QM-VA        
                36.29  GOLD
                40.63  SLVR
                43.55  QUAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
GOLD - Division  
  1 Banic, Madeline           18 Hallsley               30.28      30.61!GOLD   
  2 Butler, Jillian           16 Wave                   33.10      33.14 GOLD   
  3 Banic, Claire             15 FAST                   35.05      33.33 GOLD   
  4 Carroll, Cailin           15 Torpedoes              32.58      33.39 GOLD   
  5 Hamilton, Alice           15 CRA                    34.26      33.60 GOLD   
  6 Autry, Melissa            15 FAST                   33.76      34.04 GOLD   
  7 Daniluk, Katie            15 Waveriders             35.09      34.83 GOLD   
SLVR - Division  
  1 Eggleston, Jordan         17 QM                     36.97      35.38 GOLD+  
  2 Geiszler, Erin            16 Waveriders             36.90      35.84 GOLD+  
  3 Henry, Caroline           17 Tiger Sharks           36.55      36.12 GOLD+  
  4 Eckerd, Anna              16 FAST                   37.45      36.52 SLVR   
  5 Douglas, Antonia          18 Marlins                37.10      36.66 SLVR   
  6 Melton, Livi              15 Marlins                37.74      36.70 SLVR   
  7 Johnson, Eva              15 QM                     37.19      37.31 SLVR   
  8 Curran, Keely             17 Tiger Sharks           38.72      37.34 SLVR   
  9 Snow, Helena              18 Waveriders             38.46      38.74 SLVR   
 10 Swenson, Katie            17 Tiger Sharks           38.81      39.09 SLVR   
 11 Ambrose, Kendall          17 FAST                   39.88      39.17 SLVR   
 12 Wiltshire, Kalie          15 Stingrays              39.69      39.24 SLVR   
 13 Fernandes, Andreya        15 Waveriders             40.52      40.22 SLVR   
 14 Gabrielson, Maja          16 Founders Bridge        39.27      40.56 SLVR   
 15 Tufano, Angela            16 Frogs                  40.11      40.78 QUAL   
BRNZ - Division  
  1 Ivey, Lauren              16 Tiger Sharks           40.64      40.19 SLVR+  
  2 Storey, Devin             15 CRA                    41.13      40.66 QUAL   
  3 Baldacci, Claire          17 QM                     40.94      40.72 QUAL   
  4 Turner, Erin              17 FAST                   40.66      40.74 QUAL   
  5 Ambrose, Paige            16 FAST                   41.22      40.98 QUAL   
  6 Suddarth, Cammy           16 Walton Lake            42.52      41.07 QUAL   
  7 Ficara, Gabrielle         15 Barracudas             41.48      41.18 QUAL   
  8 VanStory, Billie Jade     16 Torpedoes              43.05      41.30 QUAL   
  9 Willis, Abbey             16 Stingrays              42.12      41.41 QUAL   
 10 Howell, Madison           17 Tiger Sharks           41.85      41.52 QUAL   
 11 Bennett, Emma             17 YMCA                   43.06      41.60 QUAL   
 12 Nash, Kelsie              18 Torpedoes              41.76      41.77 QUAL   
 13 Ayala, Callie             15 FAST                   42.23      42.09 QUAL   
 14 Lee, Megan                15 CRA                    41.73      42.11 QUAL   
 15 Smith, Jordan             17 CRA                    46.48      44.25        
 16 Nicholson, Kailey         15 Wave                   43.56      44.38        
 17 Klecak, Charleen          15 Stingrays              45.23      44.76        
 18 Colaiacovo, Caelan        15 Tiger Sharks           47.47      45.01        
 19 Maloney, Caitlin          15 QM                     45.81      45.35        
 20 Dugger, Anne              15 Blue Dolphins          47.87      48.71        
 21 Cordova, Abigail          15 MCC                    54.28      51.16        
 22 Jordan, Ashlie            15 Frogs                1:16.81    1:25.38        
 
Event 77  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Intermediate Bronze Relay
===============================================================================
    CAL Yard: ! 1:43.28   7/22/2013 Hampton Park Hammerheads, HPST-VA          
                         C. Preston, M. Shoemaker, M. Hunter, P. Meffert   
                1:00.00  GOLD
                2:00.00  SLVR
                3:00.00  QUAL
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foxcroft Aquatic Swim Team  'A'                   3:00.00    2:03.16 QUAL   
     1) Renshaw, Colby M13              2) Woods, Savanna W13             
     3) Dillingham, Lyndsey W14         4) Autry, Mark M13                
  2 Chester  'A'                                      3:00.00    2:03.65 QUAL   
     1) Plummer, Nathan M13             2) Palmer, Rachel W14             
     3) Harbert, Julia W13              4) Williams, Zachary M14          
  3 Woodland Pond Swim Team  'A'                      3:00.00    2:07.07 QUAL   
     1) Sprenkle, Charlie M13           2) Robinson, Abigail W14          
     3) Puleo, Grace W14                4) Shaw, Edward M13               
  4 Gregory's Pond Swim Team  'A'                     3:00.00    2:09.93 QUAL   
     1) Pollock, Beau M13               2) Tinsley, Amanda W13            
     3) Wolfe, Britney W14              4) Flanagan, William M13          
  5 Hampton Park Hammerheads  'A'                     3:00.00    2:12.97 QUAL   
     1) Weeks, David M13                2) Taylor, Riley W13              
     3) Rouse, Christina W13            4) Stover, Harrison M13           
  6 Queensmill  'A'                                   3:00.00    2:17.00 QUAL   
     1) Maloney, Coleen W13             2) McKee, Tamsyn W13              
     3) Dingus, Isabel W14              4) Wells, Grace W13               
 
Event 78  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Intermediate Silver Relay
===============================================================================
    CAL Yard: ! 1:43.28   7/22/2013 Hampton Park Hammerheads, HPST-VA          
                         C. Preston, M. Shoemaker, M. Hunter, P. Meffert   
                1:00.00  GOLD
                2:00.00  SLVR
                3:00.00  QUAL
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
SLVR - Division  
  1 Chester  'A'                                      2:00.00    1:50.72 SLVR   
     1) Carraway, Andrew M14            2) O'Berry, Erika W14             
     3) Ertzner, Danielle W14           4) Dupre, Matthew M14             
  2 Tarrington Swim Team  'A'                         2:00.00    1:54.24 SLVR   
     1) Winch, Emily W14                2) Elim, McKenzie W14             
     3) Farris, Matthew M14             4) Winch, Alex M13                
  3 Chester  'B'                                      2:00.00    1:57.54 SLVR   
     1) Melton, Valerie W14             2) Barber, Coleman M14            
     3) Duncan, Madison W14             4) Potter, OZ M13                 
  4 Summer Lake Swim Team  'A'                        2:00.00    2:00.19 QUAL   
     1) Valentine, Chad M13             2) Lemons, Andrew M14             
     3) Schofield, Abigail W14          4) Schroen, Samantha W14          
  5 Walton Lake White Sharks  'A'                     2:00.00    2:00.21 QUAL   
     1) Potts, Alicen W14               2) Varela, Sammy M14              
     3) Potts, Elizabeth W13            4) Herman, Michael M14            
  6 Salisbury Country Club  'A'                       2:00.00    2:00.73 QUAL   
     1) Townsend, Riley M14             2) Green, Cashion M13             
     3) Atzinger, Shawn W13             4) Rowe, Abby W14                 
  7 Tarrington Swim Team  'B'                         2:00.00    2:01.25 QUAL   
     1) Montemurro, Olivia W13          2) Metcalf, Olga W14              
     3) Ivey, Kevin M13                 4) Curran, Coleman M14            
  8 Foxcroft Aquatic Swim Team  'A'                   2:00.00    2:03.06 QUAL   
     1) Doan, Grant M14                 2) Gilman, Sharon Marie W13       
     3) Williams, Karlee W13            4) Shepherd, Ellie W13            
  9 Bayhill Pointe Swim Team  'A'                     2:00.00    2:03.24 QUAL   
     1) Griffiths, Colin M13            2) Faherty, Lauren W14            
     3) Lopez, Sydney W14               4) Whetstine, Cassidy W13         
 10 FoxCreek Swim Team  'A'                           2:00.00    2:03.36 QUAL   
     1) Wiley, Alexa W13                2) Raikes, Abby W13               
     3) Mellon, Makenna W14             4) Ward, Grace W13                
 11 Watermill Swim Team  'A'                          2:00.00    2:03.93 QUAL   
     1) Czenczek, Elizabeth W14         2) Misson, Lauren W13             
     3) Brinegar, Nicholas M13          4) Geiszler, Justin M13           
 12 Birkdale Swim Team  'A'                           2:00.00    2:04.33 QUAL   
     1) Levon, Emma W13                 2) Pabon, Valeria W14             
     3) McCormick, Amanda W13           4) Ackerley, Justin M14           
 13 FoxCreek Swim Team  'B'                           2:00.00    2:04.39 QUAL   
     1) Olsen, Luke M14                 2) Macenka, Rachel W13            
     3) Hartwill, Angel W13             4) Moore, Dylan M14               
 14 Creekwood Swim Team  'A'                          2:00.00    2:10.78 QUAL   
     1) Higley, Hannah W14              2) Hudson, Noor W13               
     3) Carter, Tiona W14               4) Cleavenger, Colby M13          
 15 Foxcroft Aquatic Swim Team  'B'                   2:00.00    2:18.53 QUAL   
     1) O'Donnell, Katelyn W13          2) Doan, Megan W13                
     3) Fleming, Patrick M13            4) Mulkey, Harrison M13           
 16 Magnolia Green Sea Dragons  'A'                   2:00.00    2:29.73 QUAL   
     1) Rezaee, Persia W14              2) Shelton, Julianna W13          
     3) Kelley, Ashlyn W13              4) Luczak, Bailey W13             
 
Event 79  Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Intermediate Gold Relay
===============================================================================
    CAL Yard: ! 1:43.28   7/22/2013 Hampton Park Hammerheads, HPST-VA          
                         C. Preston, M. Shoemaker, M. Hunter, P. Meffert   
                1:00.00  GOLD
                2:00.00  SLVR
                3:00.00  QUAL
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
GOLD - Division  
  1 Chester  'A'                                      1:00.00    1:41.78!SLVR   
     1) Martin, Myra Anne W13           2) Pajimola, Angel W14            
     3) Crouch, Gabby W14               4) Mills, Colby M13               
  2 FoxCreek Swim Team  'A'                           1:00.00    1:45.10 SLVR   
     1) Cooper, Jacqueline W14          2) Stoll, Mackenzie W13           
     3) Kidd, Alex M13                  4) Doyle, Connor M14              
  3 Woodland Pond Swim Team  'A'                      1:00.00    1:46.06 SLVR   
     1) Willis, Olivia W14              2) Garrett, Mason W14             
     3) Barnett, Jack M14               4) Polino, Ryan M14               
  4 Hampton Park Hammerheads  'A'                     1:00.00    1:49.14 SLVR   
     1) Nygaard, Max M14                2) Meffert, Caroline W14          
     3) Shoemaker, Lauren W13           4) Kerr, Adam M13                 
  5 Queensmill  'A'                                   1:00.00    1:49.21 SLVR   
     1) Gregory, Kenley W14             2) Aud, Sarah W13                 
     3) Long, Zach M14                  4) Marshall, Fletcher M13         
  6 Summer Lake Swim Team  'A'                        1:00.00    1:49.41 SLVR   
     1) Clark, Levi M13                 2) Clements, Ashley W13           
     3) Keatley, Quinn W13              4) Bauer, Isabelle W14            
  7 Watermill Swim Team  'A'                          1:00.00    1:50.21 SLVR   
     1) Evitts, Andrew M13              2) Ky, April Lilly W14            
     3) Geiszler, Peyton W13            4) Flisiak, Dominik M14           
  8 Birkdale Swim Team  'A'                           1:00.00    1:50.95 SLVR   
     1) Ficara, Emma W13                2) Steiner, Allyson W13           
     3) Rodriguez, Jorge M14            4) Yeomans, Micah M13             
  9 Bayhill Pointe Swim Team  'A'                     1:00.00    1:57.28 SLVR   
     1) Rodriguez, Julissa W13          2) Rodriguez, Lisette W13         
     3) Tyre, Alyssa W13                4) Sarnecky, Kendall W13          
 10 Pogo YMCA  'A'                                    1:00.00    1:58.02 SLVR   
     1) Quinones, Dylan M14             2) Summitt, Sophia W13            
     3) Phelps, Kara W14                4) McKey, Sam M13                 
 11 The Highlands Swim Team  'A'                      1:00.00    2:00.48 QUAL   
     1) Palmer, Madeline W14            2) Covington, Emily W14           
     3) Louthan, Annie Grace W13        4) Shand, Molly W14               
 
Event 80  Mixed 15-18 200 Yard Freestyle Senior Bronze Relay
===============================================================================
    CAL Yard: ! 1:34.63   7/22/2013 Salisbury Country Club, SCC-VA             
                         P. Groh, S. Lane, M. Burton, A. Branin            
                1:00.00  GOLD
                2:00.00  SLVR
                3:00.00  QUAL
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Chester  'A'                                      3:00.00    1:50.96 SLVR+  
     1) Robinson, Josh M15              2) Morris, Taylor W18             
     3) White, Kristy W17               4) Canady, Ryan M16               
  2 Woodland Pond Swim Team  'A'                      3:00.00    1:54.42 SLVR+  
     1) Troidle, Zach M16               2) Puleo, Emily W16               
     3) Fox, Reilly W17                 4) Sadler, Alec M17               
  3 Watermill Swim Team  'A'                          3:00.00    1:56.92 SLVR+  
     1) Walsh, Matthew M17              2) Jennings, Grace W15            
     3) Fernandes, Andreya W15          4) Rice, Matthew M15              
  4 Birkdale Swim Team  'A'                           3:00.00    1:58.79 SLVR+  
     1) Rodriguez, Javier M15           2) Gutzwiller, Hannah W15         
     3) Ficara, Gabrielle W15           4) Yeomans, Jesse M16             
  5 Queensmill  'A'                                   3:00.00    1:58.88 SLVR+  
     1) Tucker, Ellen Jane W15          2) Baldacci, Claire W17           
     3) Seaborn, Carter M16             4) Mogel, Grayson M16             
  6 Bayhill Pointe Swim Team  'A'                     3:00.00    2:00.72 QUAL   
     1) Nash, Kelsie W18                2) VanStory, Billie Jade W16      
     3) Moon, Meghan W15                4) Hamilton, Benjamin M15         
  7 Chester  'B'                                      3:00.00    2:03.66 QUAL   
     1) Horning, Lori W16               2) Potter, Greg M16               
     3) Tatum, Madelyn W15              4) Robinson, Nikki W18            
  8 Foxcroft Aquatic Swim Team  'A'                   3:00.00    2:03.89 QUAL   
     1) Kiser, MaKenzie W15             2) McBain, Cassidy W15            
     3) Ambrose, Kendall W17            4) Peace, Mason M16               
  9 Salisbury Country Club  'A'                       3:00.00    2:05.70 QUAL   
     1) Gates, Zane M15                 2) Kemp, Paul M16                 
     3) Kemp, Gabrielle W13             4) Marshall, Charlotte W14        
 10 Tarrington Swim Team  'A'                         3:00.00    2:12.58 QUAL   
     1) Howell, Tyler M13               2) Ivey, Lauren W16               
     3) Swenson, Katie W17              4) Colaiacovo, Caelan W15         
 11 Woodland Pond Swim Team  'B'                      3:00.00    2:12.62 QUAL   
     1) Sadler, Ryder M15               2) Torrance, Kara W15             
     3) Nicholson, Kailey W15           4) Farrar, Tyler M17              
 
Event 81  Mixed 15-18 200 Yard Freestyle Senior Silver Relay
===============================================================================
    CAL Yard: ! 1:34.63   7/22/2013 Salisbury Country Club, SCC-VA             
                         P. Groh, S. Lane, M. Burton, A. Branin            
                1:00.00  GOLD
                2:00.00  SLVR
                3:00.00  QUAL
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
SLVR - Division  
  1 FoxCreek Swim Team  'A'                           2:00.00    1:45.25 SLVR   
     1) Jakim, Sadie W16                2) Douglas, Antonia W18           
     3) Stearns, Jimmy M18              4) Harwood, Tyler M17             
  2 Queensmill  'A'                                   2:00.00    1:45.69 SLVR   
     1) Johnson, Eva W15                2) Eggleston, Jordan W17          
     3) Via, Lucas M16                  4) Flowers, James M17             
  3 Tarrington Swim Team  'A'                         2:00.00    1:47.84 SLVR   
     1) Montemurro, Marisa W17          2) Swenson, Emily W14             
     3) Henry, Caroline W17             4) Barto, Philip M17              
  4 Beulah  'A'                                       2:00.00    1:47.85 SLVR   
     1) Woodward, Jeff M16              2) Wiltshire, Kalie W15           
     3) Granger, Megan W18              4) Gorruso, Vincent M15           
  5 Foxcroft Aquatic Swim Team  'A'                   2:00.00    1:49.65 SLVR   
     1) Jenkins, Blake M15              2) Turner, Emily W14              
     3) Felice, Mark M17                4) Motsett, Aleyna W15            
  6 Bayhill Pointe Swim Team  'A'                     2:00.00    1:50.79 SLVR   
     1) Moon, Sean M17                  2) Dance, Callie W16              
     3) Hug, Jordan W15                 4) Faherty, Justin M16            
  7 Watermill Swim Team  'A'                          2:00.00    1:51.35 SLVR   
     1) Jennings, Eli M16               2) Daniluk, Katie W15             
     3) Carroll, Jacob M16              4) Strickland, Hallie W15         
  8 Hampton Park Hammerheads  'A'                     2:00.00    1:53.61 SLVR   
     1) Alston, Morgan W18              2) Shockley, Caroline W13         
     3) Hunter, Megan W15               4) Shoemaker, Megan W16           
  9 Chester  'A'                                      2:00.00    1:56.90 SLVR   
     1) Payne, Samantha W17             2) Storey, Devin W15              
     3) Morris, Jordan W15              4) Sweeney, Aaron M15             
 10 Tarrington Swim Team  'B'                         2:00.00    1:59.47 SLVR   
     1) Curran, Keely W17               2) Russotti, Steven M15           
     3) Russotti, Chris M18             4) Howell, Madison W17            
 11 Pogo YMCA  'A'                                    2:00.00    2:02.48 QUAL   
     1) Tremain, David M15              2) Bennett, Ruth W13              
     3) Bennett, Emma W17               4) Phelps, Clark M18              
 12 Magnolia Green Sea Dragons  'A'                   2:00.00    2:03.12 QUAL   
     1) Holloway, Brent M17             2)                                
     3) Marcum, Briauna W15             4) Lewandowski, Matthew M16       
 13 Falling Creek Farms Swim Team  'A'                2:00.00    2:09.07 QUAL   
     1) Cloutier, William M18           2) Spacek, Taylor W13             
     3) Dugger, Anne W15                4) Jesmer, Mason M17              
 14 Foxcroft Aquatic Swim Team  'B'                   2:00.00    2:15.71 QUAL   
     1) Ambrose, Paige W16              2) Turner, Erin W17               
     3) Mulkey, Virginia W12            4) Ayala, Callie W15              
 
Event 82  Mixed 15-18 200 Yard Freestyle Senior Gold Relay
===============================================================================
    CAL Yard: ! 1:34.63   7/22/2013 Salisbury Country Club, SCC-VA             
                         P. Groh, S. Lane, M. Burton, A. Branin            
                1:00.00  GOLD
                2:00.00  SLVR
                3:00.00  QUAL
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
GOLD - Division  
  1 FoxCreek Swim Team  'A'                           1:00.00    1:38.52 SLVR   
     1) Curry, Camryn W16               2) Hadland, Kari W15              
     3) Parisi, Matthew M15             4) Bollinger, Cody M16            
  2 Woodland Pond Swim Team  'A'                      1:00.00    1:39.85 SLVR   
     1) Enslen, Hannah W15              2) Butler, Jillian W16            
     3) Knappe, Chris M16               4) Newkirk, Jeff M18              
  3 Hampton Park Hammerheads  'A'                     1:00.00    1:41.69 SLVR   
     1) Hunter, Brandon M18             2) Shoemaker, Jordan W18          
     3) Clemens, Chloe W15              4) Meffert, Phillip M16           
  4 Foxcroft Aquatic Swim Team  'A'                   1:00.00    1:43.07 SLVR   
     1) Banic, Claire W15               2) Eckerd, Anna W16               
     3) York, Jonathan M15              4) Autry, Melissa W15             
  5 Salisbury Country Club  'A'                       1:00.00    1:43.10 SLVR   
     1) Groh, Patrick M17               2) Spichiger, Carrie W14          
     3) Jenkins, Bradley M16            4) Newton, Kasey W18              
  6 Chester  'A'                                      1:00.00    1:43.64 SLVR   
     1) Cardwell, Jacob M16             2) Payne, Meaghan W15             
     3) Hamilton, Alice W15             4) Covert, Stephen M15            
  7 The Highlands Swim Team  'A'                      1:00.00    1:48.45 SLVR   
     1) Covington, Taylor W16           2) Benfanti, Alex M17             
     3) Fryzlewicz, Lauren W16          4) Louthan, Ty M15